Rugby: CSM Stiinta Baia Mare, invinsa de Timisoara Saracens in finala campionatului

Echipa Timisoara Saracens a castigat finala SuperLigii CEC Bank la rugby, editia 2017-2018, invingand cu scorul de 21-15 (12-8) pe CSM Stiinta Baia Mare, intr-o partida disputata sambata seara pe Stadionul national ”Arcul de Triumf” din Capitala, informeaza AGERPRES.

Banatenii au reusit astfel sa intre in posesia trofeului pentru al treilea an consecutiv, dupa ce in editiile anterioare i-au avut adversari in ultimul act al competitiei tot pe maramureseni.

Partida de sambata a fost una echilibrata, ”zimbrii” deschizand rapid scorul, printr-un dropgol reusit de Ratu Taniela Maravunawasawasa, pentru ca timisorenii sa preia apoi controlul partidei si sa marcheze doua eseuri, prin Jack Umaga si Tangimana Fonovai, primul transformat de Luke Samoa.

Finalul primului mitan a apartinut celor de la CSM Stiinta, care profitand de eliminarea temporara a ”sarazinului” Jody Rose in urma unui cartonas galben, au redus din diferenta prin eseul izbutit de Razvan Ailenei, netransformat, astfel ca la pauza Timisoara conducea cu 12-8.

In partea a doua a jocului, banatenii au continuat sa domine pana spre finalul meciului, beneficiind de trei lovituri de pedeapsa, toate fructificate de Luke Samoa, in timp ce baimarenii, care au revenit in ultimele 10 minute, au mai izbutit un eseu, prin Cristian Chirica, transformat de Maravunawasawasa.

Cu acest succes, Timisoara Saracens pastreaza titlul in Banat dupa un sezon in care a ratat celelalte trei obiective: Cupa Regelui, Cupa Romaniei si calificarea in grupele Challenge Cup.

CSM Stiinta Baia Mare, care-l va avea din sezonul viitor antrenor pe argentinianul Mario Alejandro Canale, intra in posesia medaliilor de argint, si se multumeste in actuala stagiune cu trofeul Cupa Regelui.

In finala mica, disputata sambata tot pe stadionul ”Arcul de Triumf”, CSA Steaua s-a impus cu scorul de 23-22 in fata celor de la CSM Bucuresti.

Echipele au fost:

CSM Stiinta Baia Mare: 15.Ionut Botezatu, 14.Sikuea Taliauli, 13.Alexandru Bucur, 12.Sione Fakaosilea, 11.Michael Doneghan, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt.
1.Constantin Mardare Pristavita, 2.Florin Bardasu, 3.Waisea Nailago, 4.Marius Danila, 5.Dumani Siphosethu Mtya, 6.Cristi Marian Chirica, 7.Feofaaki Holoia, 8.Razvan Ailenei
Rezerve: 16.Paul Rusu, 17.Mihai Dico, 18.Silviu Sebastian Suciu, 19.Florian Rosu, 20.Alexandru Tigla, 21.George Paul Oprea, 22.Mihai Lamboiu, 23.Sean Morrell

Timisoara Saracens: 15.Luke Alec Giovanni Samoa, 14.Catalin Fercu, 13.Tangimana Fonovai, 12.Jack Siaki Umaga, 11.Stephen Ross Shennan, 10.Jody Gavin Rose, 9.Kevin Luiters
1.Ionel Badiu, 2.Andrei Radoi, 3.Mesake Losilosi Doge, 4.Ionut Lucian Muresan, 5.Marian Drenceanu, 6.Vlad Neculau, 7.Vasile Sorin Rus-cpt, 8.Randall Anthony Morrison
Rezerve: 16.Viorel Marian Sabau, 17.Sione Manu Taupaki, 18.Samuel Maris, 19.Dorin Lazar, 21.Ratu Henry Wainiu Seniloli, 22.Gabriel Conache, 23.Marius Mihai Simionescu, 24.Florin Vladut Popa.

Arbitri: Matthew Carley (Anglia), Ian Tempest (Anglia), Phil Watters (Anglia)
Observator: Bogdan Budisteanu (Iasi)
Arbitru nr 4: Trevor Fisher (Anglia).

Related posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *