Rugby: CSM Stiinta Baia Mare, victorie cu punct bonus ofensiv obtinuta la Buzau

PNL

Motivati dupa victoria de saptamana trecuta 20-16 reusita pe propriul teren cu campioana in exercitiu Timisoara Saracens, vicecampioana Romaniei s-a impus pentru a treia oara consecutiv in acest retur de campionat, reusind dubla cu nou promovata Sport Club Municipal Gloria Buzau; 61-7 in tur la Baia Mare respectiv 36-6 la Buzau. In ciuda unei evidente diferente de valoare, scorul consemnat la finalul primului mitan a fost de doar 3-8, punctele baimarenilor purtand amprenta centrului gruzin Jgerenaia Khvicha autor al unui eseu respectiv o lovitura de penalitate reusita de uvertura Dorin Gigi Manole.

In actul secund oaspetii au reusit odata cu trecerea timpului sa mareasca ecartul, scorul consemnat la finalul timpului regulamentar de joc indicand o diferenta de 30 de puncte, 6-36. Pentru vicecampioana Romaniei au mai punctat fundasul Alexandru Bucur (1 eseu plus 4 trasnformari), cei doi tongani, aripa Sikuea Taliauli cu un eseu in speta inchizatorul Feofaaki Holoia (2 eseuri). Singurele puncte ale Gloriei Buzau au fost izbutite de uvertura sud-africana Wilfred Louis Bowers (2 lovituri de pedeapsa). Etapa viitoare, C.S.M.Stiinta Baia Mare formatie care a reusit sa obtina si punctul bonus ofensiv, va evolua sambata 20 aprilie incepand cu ora 11.00 tot in deplasare insa intr-un joc mult mai dificil la C.S.A.Steaua Bucuresti (formatie ce ocupa pozitia secunda in clasament).

S.C.M.Gloria Buzau – C.S.M.Stiinta Baia Mare 6-36 (3-8)

SuperLiga de Rugby Etapa 10

Sambata 13 aprilie 2019 ora 11.00

Stadionul Constructorul Buzau

Arbitrii: Emanuel Gorodea (Iasi), Nicolae Fratila (Focsani), Mihai Laurentiu Irimia (Bucuresti)

Arbitrul nr 4: Danut Frasineanu (Bucuresti)

Marcatori: Wilfred Louis Bowers (2 lovituri de pedeapsa) / Feofaaki Holoia (2 eseuri), Alexandru Bucur (1 eseu + 4 transformari), Jgerenaia Khvicha (1 eseu), Sikuea Taliauli (1 eseu), Dorin Gigi Manole (1 lovitura de pedeapsa)

S.C.M.Gloria Buzau: 15.Mihai Golubenco-cpt, 14.Florin Neagu, 13.Michael Scheepers, 12.Florin Curcan, 11.Wihan Adlem, 10.Wilfred Louis Bowers, 9.Alexandru Afloare, 1.Valentin Matache, 2.Marco Fuhri, 3.Ionut Platon, 4.Dorin Botan, 5.Petro Kobylianski, 6.Cristi Boboc, 7.Sorin Cosereanu, 8.Nikholas Moa

Rezerve: 16.Alexandru Colev, 17.Qhama Hope Hina, 18.George Ionut Moise, 19.Nicu Baboiu, 20.Emanuel Cristian Zaharia Pincincu, 21.Marian Lupu, 22.Vlad Leica, 23.Stefan Stefaroi

Antrenori: Mugur Preda, Costica Mersoiu

C.S.M.Stiinta Baia Mare: 15.Alexandru Bucur, 14.Sikuea Taliauli, 13.Khvicha Jgerenaia, 12.Ionut Balaban, 11.Adrian Marian Apostol, 10.Dorin Gigi Manole, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Constantin Mardare Pristavita, 2.Madalin Adrian Tala, 3.Wiasea Nailago, 4.Andrei Iurea, 5.Jacob Nicollas Oliver Immelman, 6.Alexandru Alexe, 7.Sean Brian Morrell, 8.Razvan Ailenei-cpt

Rezerve: 16.Ovidiu Cojocaru, 17.Mihai Dico, 18.Domitian Muresan, 19.Marius Danila, 20.Paul Rusu, 21.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 22.Mihai Lamboiu, 23.Feofaaki Holoia

Antrenori: Mario Alejandro Canale, Paul Rusu

rugbybaiamare.ro

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 1