Rugby: CSM Stiinta obtine a doua victorie consecutiva si urca pe locul 4

rugbyDupa extrem de utila victorie cu Dinamo din etapa trecuta (32-0), baimarenii au reusit un nou succes in campionat, trecand de “U” Cluj-Napoca, pe terenul echipei de sub Feleac. Baimarenii au marcat cinci eseuri, au luat si bonusul ofensiv si au trecut acum pe locul 4 in clasamentul Superligii.

Prima parte a meciului este echilibrata, fara puncte marcate, singura oportunitate fiind pentru Mazare, care a ratat o lovitura de pedeapsa (min. 5). Primele puncte vin din “piciorul” lui Luke Samoa, dintre-o lovitura de pedeapsa: 0-3 (23). Apoi, clujeanul Ignea vede galbe si isi lasa echipa in inferioritate (31), una de care aveau sa profite la maxim baimarenii, inscriind doua incercari, una de penalizare (34) si una prin Luke Samoa (36), aceste transformându-le pe ambele: 0-17. Finalul primei reprize aduce trei puncte si pentru gazde, Mazare reusind o lovitura de pedeapsa: 3-17.

Clujenii incep bine partea secunda si reusesc sa se apropie la doar patru puncte, dupa un eseu marcat de Murgoci (min. 42), Mazare reusind transformarea si, mai apoi, o lovitura de pedeapsa: 13-17 (52). Baia Mare simte pericolul si replica imediat, Sean Morrel reusind un eseu, transformat de Luke Samoa: 13-24 (54). Foua minute mai tarziu puncteaza si Razvan Ailenei, incercarea ramanand netransformata: 13-29. Samoa mai pune apoi trei puncte dintr-o lovitura de pedeapsa (60), pentru ca studentii din Cluj sa puncte si ei cu un eseu marcat de Paraschiv: 18-32 (66). Ultimele puncte din acest meci sunt marcate pe final, Dinis inscriind ultimul eseu, la centru, transformat de Wiringi: 18-39.

“U” Cluj-Napoca – CSM Stiinta Baia Mare: 18-39 (3-17)
Arbitri: Radu Petrescu – Alexandru Ionescu si Dragos Preda
CSM Stiinta: Pristavita, Bardasu, Rusu – van Heerden, Dumani Mtya – Moyake, Ene, R Ailenei – Samkaradze, Luke Samoa – Botezatu, Leiataua, Fakaosilea, Apostol – Maravunawasawasa
Rezerve: Gorun, Suciu, Pocris, Danila, Palii, Wiringi, Dinis, Sean Morrell