Rugby: Timisoara Saracens – C.S.M.Stiinta Baia Mare 6-6

Pentru al doilea an consecutiv campioana Romaniei poate rata accederea in finala Cupei Romaniei, dupa ce in duelul de totul sau nimic jucat in deplasare cu Timisoara Saracens a remizat scor 6-6, la pauza 6-3. Toate punctele acestui derby au fost reusite ca urmare a unor lovituri de penalitate, izbutite de catre fundasul de doar 23 de ani Ionel Melinte in timp ce pentru C.S.M.Stiinta Baia Mare a punctat uvertura de origine fijiana Taniela Maravunawasawasa.

Desi matematic sansele zimbrilor de a juca pentru a 18 oara o finala de Cupa Romaniei raman nealterate, de acum totul depinde de rezultatele ce vor fi consemnate in ultima etapa din grupe, programata pentru data de 23 noiembrie. In ultima runda din aceasta prima faza a competitiei, C.S.M.Stiinta Baia Mare va juca acasa cu C.S.Universitatea Cluj formatie de care a dispus in tur cu scorul de 43-17, in timp ce banatenii se vor deplasa la Malul Marii pentru confruntarea cu A.C.S.Tomitanii Constanta, echipa pe care a surclasat-o in tur cu cel mai drastic rezultat consemnat in actuala stagiune, scor 75-6.

Intr-un alt meci din grupa A, C.S.Universitatea Cluj castiga acasa cu A.C.S.Tomitanii Constanta scor 7-3 in timp ce in grupa B C.S.Dinamo Bucuresti se impune la limita scor 21-20 in fata echipei Sport Club Municipal Gloria Buzau. Indiferent de rezultatul ultimului joc din grupa B, Clubul Sportiv al Armatei Steaua Bucuresti are deja asigurata calificarea in finala Cupei Romaniei editia 2019.

Timisoara Saracens – C.S.M.Stiinta Baia Mare 6-6 (6-3)

Cupa Romaniei etapa 5

Sambata 9 noiembrie 2019 ora 11.00

Arbitrii: Cristian Serban (Bucuresti), Alexandru Nitulescu (Bucuresti), Razvan Stefan (Bucuresti)

Arbitrul nr 4: Florin Ferezan (Cluj Napoca)

Marcatori: Ionel Melinte (2 lovituri de pedeapsa minutele 22, 33) / Taniela Maravunawasawasa (2 lovituri de penalitate minutele 18, 43)

Cartonase galbene: Marius Lungu / Cristi Chirica, Constantin Pristavita

Timisoara Saracens: 15.Ionel Melinte, 14.Marius Mihai Simionescu, 13.Florin Vladut Popa, 12.Moa Mua Maliepo, 11.Tevita Manumua, 10.Siaki Jack Umaga, 9.Bidzina Shamkaradze, 1.Marius Gheorghe Lungu, 2.Marian Eugen Capatina-cpt, 3.Horatiu Pungea, 4.Valentin Poparlan, 5.Dorin Lazar, 6.Vlad Neculau, 7.Vasile Sorin Rus, 8.Randall Anthony Morrison

Rezerve: 16.Andrei Radoi, 17.Fonoifua Paea Fulutoni Tonga, 18.Sione Laupe Ekita Halalilo, 19.Marius Iftimiciuc, 20.Cristian Damian Stratila, 21.Vaovasa Hickley, 22.Daniel Vladut Zaharia, 23.Luke Alec Giovanni Samoa

Antrenori: Sosene Anesi, Leonardo Ulises Gamboa

C.S.M.Stiinta Baia Mare: 15.Paul Popoaia, 14.David Falesa Feliuai, 13.Jgerenaia Khvicha, 12.Sione Fakaosilea, 11.Taliauli Sikuea, 10.Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 9.Alexandru Tigla, 1.Constantin Pristavita, 2.Ovidiu Cojocaru, 3.Revazi Dugladze, 4.Dumani Siphosethu Mtya, 5.Jacob Nicollas Oliver Immelman-cpt, 6.Alexandru Alexe, 7.Mihai Dico, 8.Cristi Marian Chirica

Rezerve: 16.Alexandru Oancea, 17.Iulian Hartig, 18.Laurentiu Nica, 19.Feofaaki Holoia, 20.Sebastian Agapie, 21.Ionut Balaban, 22.Ionut Botezatu, 23.Domitian Muresan,

Antrenori: Eugen Apjok, Paul Rusu

Alin Botioc, rugbybaiamare.ro

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 2
Reclame home 2

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 1