Sarbatoare a dansului la Prodance 2000: festival latino, 5 medalii la Cupa Maramuresului si seminar de pregatire

PNL

Membrii si sportivii scolii de dans Prodance 2000 Baia Mare au avut parte de o adevarata sarbatoare a dansului la acest sfarsit de saptamana, bucurandu-se de 3 zile de workshopuri de dansuri latino caraibiene, de cele 5 medalii si 16 calificari in finale obtinute la concursul Cupa Maramuresului si de un seminar de pregatire in dansul sportiv sustinut de antrenorul si arbitrul international Dimitri Strelnyk.

De vineri pana duminica a avut loc primul festival de dansuri latino din Baia Mare, organizat de scoala de dans Prodance 2000 pentru adultii pasionati de ritmurile de salsa, bachata si kizomba. Timp de 3 zile s-au desfasurat mai multe workshopuri cu invitati de renume din tara si din strainatate: Andrada si Bogdan Nistorica (Cluj-Napoca), Renata si Cristian Jurcut (Oradea), Monica Varga si Raul Donca (Satu Mare) si Iron Mams (Zürich, Elvetia), precum si o petrecere intr-un local din Baia Mare.

 Sambata, sportivii de performanta de la Prodance 2000 Baia Mare au inceput a doua parte a sezonului competitional cu 5 clasari pe podium (trei medalii de aur si doua de bronz)  din 16 calificari in finale, la concursul zonal Cupa Maramuresului, desfasurat sambata, 30 septembrie la Baia Sprie.

Locuri 1 au obtinut perechile Zoltan Bagossi si Bernadette Nonn (D 16 – 35 ani Standard), Alexandru Ripa si Riana Andreca (D 14-15 ani), Denis Miclaus si Aida Podina (Debutanti 4-7 ani Cha Cha).

Pe locuri 3 s-au clasat Christian Barkoczi si Stefana Pruna (D 12 – 13 ani), Luca Man si Antonia Zahan (Precompetitional 3 dansuri 10-11 ani)

Celelalte rezultate obtinute de Prodance 2000 la Cupa Maramuresului

Basic 16 – 35 Standard: Zoltan Bagossi si Bernadette Nonn – locul 4 (finala)

Basic Standard 12 – 15 ani: Sebastian Silaghi si Dalia Barbos  – locul 4 (finala), Darius Frincau si Teodora Trufan – locul 5 (finala)

Basic Latino 12-15 ani: Darius Frincau si Teodora Trufan – locul 4 (finala), Sebastian Silaghi si Dalia Barbos – locul 5 (finala)

D 14-15 ani: Adrian Pop si Anca Dunca – locul 4 (finala)

D 12 – 13 ani: Gabriel Heghedus si Marisa Nedelea – locul 4 (finala)

E 6-11 ani: David Mocan si Alisia Maghiari – locul 6 (finala)

Hobby 12-15 ani: Antonio Borse si Carla Trandafirescu – locul 7

Hobby 10-11 ani: Robert Vlasan si Sabina Strimb – locul 7 (semifinala), Alexander Bacalov si Izabela Ursenco – locul 6 (finala)

Precomp 3 dansuri 8-9 ani: Catalin Gavrus si Medeea Moldovan – locul 9

Debutanti 8-9 ani Vals Lent: Daniel Turon si Elisa Cucosel – locul 4 (finala)

Debutanti 8-9 ani Cha-Cha: Daniel Turon si Elisa Cucosel – loc 5

Programul de evenimente a continuat duminica pentru perechile de performanta de la Prodance 2000 Baia Mare cu un seminar de pregatire sustinut de Dimitri Strelnyk, antrenor si arbitru international cu  experienta de peste 30 ani si specializari facute in tari precum Rusia, Germania sau Italia.

Urmatorul eveniment din agenda scolii de dans baimarene va fi organizarea unui seminar de pregatire cu campionul Italiei la dans sportiv Marco Cavallaro – finalist la campionatele mondiale si europene, amatori si profesionisti. Workshopul este destinat sportivilor de la Prodance 2000 si va avea loc in perioada 6-7 octombrie la Baia Mare.

Print Friendly, PDF & Email
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2
Reclame home 2

Related posts

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Reclame home 1