Simona Halep a fost eliminata in optimile de finala ale turneului de la Cincinnati

Reclame home general

Simona Halep (4 WTA) a fost eliminata in optimile de finala ale turneului de la Cincinnati, vineri dimineata, dupa ce a pierdut contra sportivei din Statele Unite ale Americii Madison Keys (18 WTA), scor 1-6, 6-3, 5-7, relateaza Mediafax.

Dupa un prim set slab, in care a obtinut un singur game si care s-a terminat in 24 de minute, Halep si-a revenit in actul secund si a trimis meciul in set decisiv.

Madison Keys a inceput excelent ultimul set, conducand cu 3-0, insa Halep a echilibrat din nou partida si a salvat o minge de meci la scorul de 5-4. In cele din urma, Halep a pierdut cu 5-7, iar partida s-a incheiat dupa aproximativ doua ore si doua minute.

Astfel, Simona Halep paraseste competitia de la Cincinnati in faza optimilor, dupa ce, anul trecut, romanca ajungea pana in ultimul act. Sportiva din Constanta isi va mentine locul 4 in clasamentul WTA.

In sferturile de finala, Madison Keys (18 WTA) o va infrunta pe Venus Williams (65 WTA). Celelalte meciuri de la Cincinnati sunt Sofia Kenin (22 WTA) – Naomi Osaka (1 WTA), Karolina Pliskova (3 WTA) – Svetlana Kuznetsova (153 WTA) si Ashleigh Barty (2 WTA) – Maria Sakkari (33 WTA).

Simona Halep, despre eliminarea de la Cicinnati: “Madison a jucat incredibil, voi continua sa muncesc.”

Simona Halep s-a oprit in optimi la Cincinnati. Fostul lider mondial a pierdut in fata jucatoarei din America, Madison Keys (18 WTA), scor 1-6, 6-3, 5-7, dupa doua ore si patru minute de joc.

La finalul meciului, Halep a explicat motivul din cauza caruia a ratat calificarea in sferturile de finala ale competitiei de la Ohio.

“Madison a jucat incredibil si a fost foarte puternica pe teren. Siam ca va lua mingile rapid si cu multa putere, stiam ca asta este jocul ei si ma asteptam la un start dificil. Nu am avut ritm la inceput si apoi am luptat, l-am regasit, dar nu a fost suficient pentru a castiga meciul. A fost un pas bun in fata, astfel ca voi continua sa muncesc”, a spus Simona Halep, la conferinta de presa.

In urma acestei eliminari, sportiva din Constanta va pierde 480 de puncte in clasamentul WTA, dar isi va pastra pozitia a patra in ierarhia mondiala. Simona Halep va reveni pe teren la ultimul turneu de Grand Slam al anului, US Open, care isi va deschide portile pe 26 august, si va fi cap de serie numarul patru.