Simona Halep, calificata in sferturile turneului WTA de la Cincinnati

Reclame home general

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, joi, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati (Ohio), dotat cu premii totale de 2.536.154 dolari, dupa 6-4, 6-3 cu letona Anastasija Sevastova, informeaza AGERPRES.

Halep (25 ani), a doua favorita a competitiei, a obtinut victoria intr-o ora si 18 minute, desi nu a facut cel mai bun joc al sau.

Romanca a inceput bine jocul si a condus cu 2-0, dar apoi a urmat o cadere in joc, multe greseli, iar letona a intors scorul, desprinzandu-se la 4-2 (doua break-uri la zero). Consultarea cu antrenorul Darren Cahill (la 2-3) a inceput sa isi faca simtita efectele, iar Simona s-a trezit la timp, reusind sa reechilibreze disputa (4-4) si apoi a inclinat balanta in favoarea sa, castigand setul cu 6-4.

In setul secund, Halep a fost permanent la carma jocului, desi nici in acest act jocul sau nu a dat satisfactie in totalitate. Simona a condus cu 3-0, Sevastova s-a apropiat la 3-2, a urmat o noua ”sedinta” cu Cahill si Halep a reusit sa refaca diferenta (5-2), obtinand victoria, cu 6-3, dupa o minge de meci ratata la 5-2 si una de break salvata la 5-3.

Halep a facut 4 duble greseli in acest meci, a reusit 15 winners si a adunat 28 de erori nefortate. Sevastova a avut 14 winners si nu mai putin de 36 de erori nefortate.

Simona Halep are acum 5-3 in meciurile directe cu Sevastova (27 ani, 16 WTA), pe care a invins-o in ultimele patru confruntari. Precedentele trei au fost anul trecut in finala la Bucuresti, cu 6-0, 6-0, anul acesta la Stuttgart, cu 6-3, 6-1, in sferturi, si in semifinale la Madrid, cu 6-2, 6-3.

Romanca si-a asigurat un cec de 60.105 dolari si 190 de puncte WTA, iar in sferturi o va infrunta pe invingatoarea dintre Johanna Konta (Marea Britanie) si Dominika Cibulkova (Slovacia).

Halep a pierdut finala la Cincinnati in 2015, in fata Serenei Williams, iar anul trecut s-a oprit in semifinale, invinsa de Angelique Kerber.