Simona Halep, eliminată în optimi la Roland Garros

simona-halep-roland-garros-2020

Simona Halep a fost învinsă, fără drept de apel, în optimile de finală de la Roland Garros, de către Iga Swiatek. A fost 6-1 6-2 pentru poloneză, aceasta fusese învinsă anul trecut, în același tur, de jucătoarea română.

Cu o agresivitate ridicată, cu o selecție de lovituri impecabilă și cu un simț în rachetă specific jucătorilor în grație. Swiatek a pornit ca din pușcă: 17 lovituri direct câștigătoare într-un prim set.

Jucat cu acoperișul închis, meciul a continuat în același fel în setul al doilea, cu Simona pierzându-și repede serviciul din start. Simona își vede oprită seria de 17 victorii consecutive, dar, mai important, nu reușește să ajungă în sferturi la turneul pe care l-a câștigat în 2018.

Pentru Simona Halep este al șaptelea sezon la rând pe care îl încheie în Top 5 și al patrulea pe care îl încheie între primele două din lume.