Simona Halep s-a calificat in semifinalele turneului de la Roland Garros

Reclame home general

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat, miercuri, in semifinalele turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o pe germanca Angelique Kerber, cap de serie numarul 12, cu 6-7 (2), 6-3, 6-2, informeaza AGERPRES.

Halep (26 ani), finalista anul trecut si in 2014, a obtinut o victorie muncita, dupa doua ore si 14 minute.

Romanca a inceput agresiv meciul, dar a comis multe erori si s-a trezit condusa cu 4-0. Halep a revenit in joc si a pus presiune pe adversara sa, a recuperat trei ghemuri, dar Kerber (30 ani) s-a desprins la 5-3. Halep a lupte in continuare si a reusit sa trimita setul in tiebreak, unde germanca s-a impus cu 7-2.

Simona Halep a controlat setul secund inca din start, incepand cu break, iar apoi si-a pastrat avansul pana la final, incheind actul al doilea cu 6-3, pe fondul unei scaderi fizice in jocul germancei.

Simona a inceput bine si setul decisiv, cu 2-0, dar apoi si-a pierdut serviciul. Halep a dominat clar jocul, Kerber facand fata din ce in ce mai greu fizic, astfel ca setul s-a incheiat cu 6-2, dupa 34 de minute.

Halep a avut un as, a comis 2 duble greseli, a avut procentaje mai bune la punctele cu ambele servicii (60%-58%, respectiv 53%/38%), a adunat 26 de winners si a facut nu mai putin de 46 de erori neprovocate. Kerber a reusit 2 asi, a facut 3 duble greseli, a avut 24 de winners si 53 de greseli fortate.

Halep are acum 6-4 in meciurile directe cu Kerber. In ianuarie, la ultimul lor duel, Halep a invins-o pe Kerber in semifinalele turneului Australian Open, cu 6-3, 4-6, 9-7, dupa un meci dramatic.

Halep si-a asigurat 780 de puncte WTA si 560.000 de euro, iar in penultimul act o va infrunta pe Garbine Muguruza, victorioasa cu 6-2, 6-1 in fata rusoaicei Maria Sarapova, in alt sfert de finala. Muguruza (24 ani, 3 WTA) are 3-1 in meciurile directe cu Halep, pe care a invins-o in 2014, in turul al doilea la Wuhan, cu 2-6, 6-2, 6-3, in 2015 in Fed Cup, cu 6-4, 6-3, si anul trecut in finala la Cincinnati, cu 6-1, 6-0. Singura victorie a Simonei s-a inregistrat in 2015, in optimi la Stuttgart, cu 3-6, 6-1, 6-3. Anul acesta, la Doha, in semifinale, iberica a beneficiat de retragerea romancei, accidentata.