Simona Halep s-a calificat dramatic in optimile turneului Australian Open

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat dramatic in optimile de finala ale turneului Australian Open, primul de Mare Slem al anului, sambata, la Melbourne, dupa ce a invins-o pe americanca Lauren Davis cu 4-6, 6-4, 15-13, la capatul unui meci care a durat 3 ore si 45 de minute, informeaza AGERPRES.

Halep (26 ani) a jucat cel mai dramatic meci din cariera si cel mai lung, totodata, in fata unei adversare agresive (24 ani), care se afla pe locul 76 mondial.

Romanca a trecut peste accidentarea de la glezna, peste oboseala acumulata in acest meci interminabil, a salvat trei mingi de meci si a reusit calificarea in optimi, dupa ce fusese eliminata din primul tur la precedentele doua editii ale turneului de la Melbourne.

Halep isi mentine invincibilitatea in 2018, desi nu a facut cel mai bun joc al sau si a fost condusa aproape tot meciul de Davis, daca nu mereu pe tabela, cel putin din punct de vedere al initiativei.

Davis a inceput mai bine meciul si a condus cu 1-0 si 2-1, dar Halep a egalat si apoi a reusit un prim break (3-2), dar imediat si-a pierdut serviciul. La 5-4 pentru Davis, Simona a facut mai multe greseli pe serviciul sau, iar americanca a reusit sa isi adjudece primul set cu 6-4.

Davis a debutat cu dreptul in actul secund, dar Halep a luat trei ghemuri consecutive (3-1), a depasit cu bine un moment de cumpana la 3-2, salvand o minge de break, iar apoi a incheiat setul cu 6-4.

Americanca a castigat ghemul de debut si in decisiv, dar apoi Halep s-a desprins la 3-1 si parea ca se va impune fara probleme. Americanca a revenit insa, a facut break si a preluat controlul cu 4-3, dupa o serie de trei ghemuri la rand. Simona a egalat, 4-4, iar apoi a reusit break-ul, dar nu a putut sa incheie meciul (5-5). A urmat un nou break al jucatoarei din Constanta (6-5), dar din nou nu a reusit sa isi faca serviciul, iar Davis a preluat initiativa, conducand cu 7-6. Halep a servit si a treia oara pentru meci, dupa un nou break (8-7), dar nici acum nu a reusit sa incheie conturile.

Romanca a avut trei noi mingi de break, dar Davis le-a anulat si a preluat iar conducerea, cu 9-8. Cele doua jucatoare au mers cu serviciul in continuare, iar la 11-10 pentru Davis, Halep a fost condusa cu 40-0, dar a reusit sa salveze cele trei mingi de meci si a egalat, 11-11. Davis a beneficiat de in timeout medical, din cauza unor probleme la un deget de la picior, insa a reusit sa isi faca serviciul si a condus cu 12-11, desi Halep a avut cinci mingi de break. Cele doua sportive si-au facut serviciul in continuare, in ciuda problemelor fizice tot mai evidente, Davis a mai avut nevoie o data de interventia medicului, iar Halep a castigat contra serviciului, pentru 14-13, reusind apoi sa terminat partida cu 15-13, setul decisiv durand doua ore si 23 de minute.

Halep a avut in acest meci 4 asi, iar Davis niciunul, romanca a comis 4 duble greseli, iar americanca 7, Davis a avut un procentaj mai bun la punctele cu primul serviciu (69%-65%), dar Halep a fost superioara la serviciul al doilea (52%-37%). Simona a transformat 7 din cele 22 de mingi de break (31%), iar Davis 6/16 (37%). Halep a avut 27 de mingi direct castigatoare, iar Davis a adunat 52 de winners, reprezentanta noastra a comis 39 de erori nefortate, in timp ce americanca a facut nu mai putin de 73 de erori neprovocate.

Davis nu a ajuns pana acum in optimile unui turneu de Mare Slem, dar a atins turul al treilea la Australian Open (a treia oara) si Wimbledon.

Urmatoarea adversara a romancei va fi invingatoarea dintre australianca Ashleigh Barty, cap de serie numarul 18, si japoneza Naomi Osaka.

Halep o invinsese pe Davis si in singurul lor meci direct de pana acum, in 2013, in primul tur la Indian Wells, cu 6-2, 6-0.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 240.000 de dolari australieni si 180 de puncte WTA.