Simona Halep, in semifinalele turneului WTA de la Toronto

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, sambata, in semifinalele turneului WTA de la Toronto, dotat cu premii totale de 2.434.389 dolari, dupa ce a invins-o pe Caroline Garcia (Franta), cu 6-4, 6-2, informeaza AGERPRES.

Halep, detinatoarea titlului la Rogers Cup, s-a impus destul de usor, intr-o ora si 11 minute.

Primul set a fost echilibrat, iar la 2-2 romanca a irosit nu mai putin de patru mingi de break. A reusit apoi sa faca 3-3, in ciuda faptului ca a avut doua duble greseli in acest ghem. La 4-3 pentru Garcia, romanca a salvat doua mingi de break, a facut 4-4, iar apoi a reusit sa castige contra serviciului, incheind setul cu 6-4, dupa un ghem la zero.

Garcia a inceput cu dreptul setul secund, dar apoi Halep a preluat initiativa, a facut un break pentru 2-1, dupa doua duble greseli ale frantuzoaicei, iar apoi scorul a luat proportii, 5-1. Garcia a redus din diferenta (5-2), dar Simona a incheiat conturile cu 6-2, in ciuda a doua duble greseli consecutive in ultimul ghem.

Garcia (23 ani, 21 WTA) a reusit 4 asi in acest meci, a avut 3 duble greseli, 14 winners, dar si 24 de erori nefortate. Halep (25 ani) a avut un singur as, a comis patru duble greseli, a adunat doar 8 winners, avand si 10 erori nefortate.

Simona Halep castigase singurul duel direct cu frantuzoaica, anul trecut, in optimi la Sydney, cu 6-4, 2-6, 6-1.

Halep si-a asigurat un cec de 122.190 dolari si 350 de puncte WTA, iar in penultimul act va juca, tot sambata, cu ucraineanca Elina Svitolina. Svitolina (22 ani, 5 WTA) a intrecut-o pe spaniola Garbine Muguruza (23 ani, 4 WTA), cu 4-6, 6-4, 6-3, din care primul set s-a jucat vineri, meciul fiind intrerupt de ploaie.

Simona Halep conduce cu 3-1 in meciurile cu Svitolina, pe care a invins-o in 2013, la Sofia, cu 6-1, 6-1, in 2014, in Fed Cup, la Budapesta, cu 6-3, 7-5, si anul acesta, in sferturi la Roland Garros, cu 3-6, 7-6 (6), 6-0. Singurul succes al ucrainencei a fost in finala turneului de la Roma, in primavara, cu 6-4, 5-7, 1-6, dupa ce Simona s-a accidentat in setul al doilea.

In 2016 la Rogers Cup (turneu gazduit atunci de Montreal), Halep a invins-o in finala pe americanca Madison Keys, cu 7-6 (2), 6-3, iar in 2015 (editie desfasurata la Toronto) a abandonat in finala cu Belinda Bencic, la scorul de 7-6 (5), 6-7 (4), 3-0 pentru elvetianca.