Surpriză uriașă în Liga a II-a: Recea învinge acasă pe Rapid București

ACS Fotbal Comuna Recea a provocat surpriza etapei a V-a a Ligii a II-a la fotbal după ce a învins sâmbătă, pe teren propriu, formația Rapid București, scor 2-1 (0-1).

Bucureștenii au deschis scorul în minutul 19 prin Cătălin Hlistei, la câteva secunde după ce portarul Alin Bota de la formația gazdă a ratat o lovitură de la 11 metri.

După un joc tot mai bun, Recea a egalat prin Marius Coman în minutul 67, în urma unei lovituri cu capul. Tot Marius Coman a punctat și pentru 2-1 (min. 80), reușind să-l învingă pe portarul oaspeților, de la 11 metri.

Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Jucan, Oiță, Bakmaz, R. Ispas – Akhmatov, Micaș – Luboya, Brata, Mărieș – M. Coman
Rezerve: Răilean – Andr. Lung, Potcoavă, M. Urs, Dav. Simion, Szecui, Fl. Cordoș, R. Rus, Balha
Antrenor: Nicolae Constantin

Rapid: Drăghia – I. Voicu (cpt.), R. Crișan, Bg. Manole, Goge – Sefer, R. Costin, Pănoiu – Drăghiceanu, Al. Pop, Hlistei
Rezerve: Al. Tătaru – Mocioacă, Finica, Jorza, R. Ilie, Fica, Țâră, Al. Dulca
Antrenor: Adrian Iencsi

Recea acumulează primele trei puncte în clasament și va juca etapa viitoare (3 octombrie), tot pe teren propriu, cu U Craiova 1948 SA.