Tenis: Ana Bogdan a invins-o pe Sorana Cirstea si s-a calificat in optimi la BRD Bucharest Open

Jucatoarea Ana Bogdan (108 WTA) a castigat, marti, duelul romancelor din primul tur al turneului BRD Bucharest Open, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, invingand-o pe favorita numarul 6, Sorana Cirstea (53 WTA), cu 6-4, 6-2, relateaza Agerpres.

Ana Bogdan a inceput foarte bine partida si s-a distantat repede la 5-0 in primul set, Sorana Cirstea reusind sa castige primul ghem abia dupa 30 de minute de joc. Aceasta din urma a incercat o revenire ce parea imposibila, insa a pierdut in cele din urma primul set cu 4-6.

Setul al doilea a fost putin mai echilibrat in debutul sau, dar Ana Bogdan a reusit sa se desprinda la 3-2 si sa se impuna in final cu 6-2. Meciul a durat 1 ora si 35 de minute, Ana Bogdan avand un procentaj mai bun la primul serviciu, 61%, fata de 58% al adversarei sale. In schimb, Sorana Cirstea a facut 7 duble greseli, fata de doar 4 ale Anei Bogdan.

Cele doua jucatoare romane se mai intalnisera pana luni doar o singura data, anul trecut in primul tur la US Open, cand Ana Bogdan s-a impus cu scorul de 0-6, 7-5, 6-2.

In urma victoriei de luni, Ana Bogdan si-a asigurat 3.310 dolari si 30 de puncte WTA. In optimile de finala ale competitiei, ea o va intalni pe Cagla Buyukakcay din Turcia (165 WTA).