Tenis-ATP: Marius Copil, invins de Andy Murray in sferturi la Antwerp-Belgia

PNL

Tenismanul roman Marius Copil a fost invins de britanicul Andy Murray cu 6-3, 6-7 (7), 6-4, vineri seara, in sferturile de finala ale turneului ATP de la Antwerp (Belgia), dotat cu premii totale de 635.750 euro, relateaza Agerpres.

Fostul lider mondial (32 ani), aflat acum pe locul 243 in lume, l-a invins pe Copil (29 ani, 92 ATP) dupa doua ore si 35 de minute.

Copil, venit din calificari, a reusit 20 de asi in acest meci (o dubla greseala), fata de 9 ai scotianului, care a comis 4 duble greseli. In setul secund, aradeanul a revenit de la 2-5 la ghemuri si de la 1-4 in tiebreak, salvand si o minge de meci, pentru ca apoi sa isi adjudece setul.

Murray a obtinut a treia victorie in fata lui Copil, din tot atatea meciuri, precedentele inregistrandu-se in 2017, in turul al doilea al Mastersului 1.000 de la Madrid, cu 6-4, 6-3, si la editia de anul trecut a turneului de la Washington, in optimi, cu 6-7 (5), 6-3, 7-6 (4).

Marius Copil va primi un cec de 18.590 euro si 57 puncte ATP.