Tenis de camp: Halep si Begu s-au calificat in optimi la Australian Open

irina beguSimona Halep a bifat a treia victorie consecutiva in minimum de seturi la Openul Australian. Romanca aflata pe locul 3 in clasamentul WTA a invins-o in turul al treilea pe Bethanie Mattek-Sands din Statele Unite, jucatoare in varsta de 29 de ani, aflata pe locul 258 in ierarhia mondiala.

Partida a avut un inceput echilibrat. Cele doua jucatoare si-au fructificat serviciile in startul partidei, pana la 3-3, cand Halep a facut un break, apoi a castigat setul cu 6-4. Actul secund a inceput cu un nou break al romancei, ea desprinzandu-se la 2-0, apoi la 5-1. Aici insa Halep si-a pierdut putin concentrarea, a si cazut fizic, si americanca a castigat patru ghemuri consecutive. Dar romanca si-a revenit, a facut un break la 5-5 si a castigat setul cu 7-5, punand capat partidei dupa o ora si 31 de minute de joc.
Halep si Mattek-Sands se mai intalnisera de doua ori in circuitul mondial, de fiecare data in 2010, cand romanca a castigat in calificari la Roland Garros, iar americanca s-a impus in calificari la New Haven.
In optimile de finala, Halep o va infrunta pe Yanina Wickmayer din Belgia. Cele doua s-au mai infruntat de trei ori pana acum, belgianca in varsta de 25 de ani impunandu-se de fiecare data: in 2010 la Torhout, in 2011 la Auckland si in 2012 la Hobart. in turul trei, belgianca aflata pe locul 80 in clasamentul mondial a invins-o pe Sara Errani din Italia, cap de serie numarul 14, scor 4-6, 6-4, 6-3.

Irina-Camelia Begu a obtinut a treia victorie la Openul Australian 2015 si s-a calificat in optimile de finala ale competitiei. Romanca in varsta de 24 de ani, locul 42 in clasamentul mondial, a intalnit-o in runda a treia pe Carina Witthoeft din Germania, 19 ani, pozitia 104 in ierarhia WTA. Cele doua jucatoare se cunosteau dupa ce mai jucasera o data una impotriva celeilalte. in 2013, la Bad Gastein, pe zgura, Begu se impunea cu 6-3, 6-3.
Meciul disputat pe a treia arena ca marime a complexului Melbourne Park, Hisense Arena, a inceput cu trei breakuri, Begu fiind prima care si-a fructificat propriul serviciu si a condus apoi cu 3-1. Witthoeft a revenit si a castigat trei ghemuri la rand, insa si Begu si-a adjudecat trei ghemuri consecutive si a castigat primul set cu 6-4. in setul secund, Begu a condus cu 2-0, germanca a egalat la 2-2, apoi s-a mers cap la cap pana la 4-4 cand romanca a facut un break. A servit apoi Begu pentru a castiga meciul si a fructificat chiar prima sansa de a inchide partida, cand a pus in teren serviciul, iar Witthoeft a returnat in aut.
In optimile de finala, Begu o va infrunta pe Eugenie Bouchard din Canada, cap de serie numarul 7. Cele doua jucatoare nu s-au mai intalnit vreodata.
Pentru calificarea in optimi, romanca va primi 430 de puncte pentru clasamentul mondial si un cec in valoare de 123.500 de euro.