TENIS: Dubla de vis. O romanca a castigat turneul de la Bucuresti in doua competitii

Irina Begu a castigat, duminica seara, alaturi de Raluca Olaru finala probei de dublu la BRD Bucharest Open cu 6-3, 6-3 in fata cuplului Elise Mertens (Belgia)/Demi Schuurs (Olanda), devenind prima jucatoare romana cu victorii la simplu si dublu in acelasi turneu WTA, dupa Virginia Ruzici in 1985.

Irina Begu, care castigase cu cateva ore inainte si finala din proba de simplu, 6-3, 7-5 cu Julia Goerges, a reusit sa treaca peste oboseala acumulata si sa isi adjudece al cincilea titlu WTA la dublu, dupa Rio de Janeiro 2014, Seoul 2014, ‘s-Hertogenbosch 2013 si Hobart 2012.
La randul ei, Raluca Olaru se afla la al saptelea titlu la dublu, dupa Taskent 2008 si 2016, Acapulco 2011, Nurnberg 2013, Linz 2014 si Hobart 2016, informeaza agerpres.ro.

Primul set al finalei de dublu a durat doar 33 de minute, jucatoarele romane conducand cu 3-1, 5-2 pentru ca in final sa se impuna cu 6-3. Cel de-al doilea s-a incheiat cu acelasi scor, insa a fost diferit prin faptul ca perechea belgiano-olandeza a reusit sa castige un ghem pe serviciul romancelor. Partida a durat 1 ora si 18 minute.

Begu si Olaru au facut 3 duble greseli fata de cele 2 ale adversarelor, reusind 1 as, fata de 2 realizate de Mertens si Schuurs. Pentru victoria de la Bucuresti jucatoarele romane vor primi 12.300 de dolari si 280 de puncte WTA, informeaza agerpres.ro.

Ultima oara cand o jucatoare romana a castigat ambele probe ale unui turneu WTA s-a intamplat in urma cu 32 de ani. in 1985, Virginia Ruzici se impunea in turneul de la Bregenz (Austria) la simplu, dupa o finala cu Mima Jausovec (Iugoslavia), scor 6-2, 6-3. in proba de dublu a aceluiasi turneu, Ruzici castiga impreuna cu Mima Jausovec in fata perechii Andrea Holikova/Katerina Skronska din Cehia, scor 6-2,6-3.