Tenis: Marius Copil, calificat in premiera in runda a doua a turneului US Open

Tenismanul roman Marius Copil s-a calificat in premiera in runda a doua a turneului US Open, ultimul de Mare Slem al anului, marti, la New York, dupa ce a dispus de francezul Ugo Humbert, cu 6-3, 5-7, 7-6 (13-11), 4-6, 6-1, la capatul unui meci maraton de patru ore si 14 minute, relateaza Agerpres.

Copil (28 ani, 93 ATP) pierduse in prima runda la Flushing Meadows la precedentele sale participari, in 2017 si 2018. Aradeanul nu mai castigase pe tabloul principal la un turneu de Mare Slem pana acum in afara victoriilor de la Australian Open, unde a atins turul secund in 2015 si 2019.

In primul set, Copil a reusit un break la scorul de 2-1, iar acesta a facut diferenta, romanul castigand cu 6-3. In actul secund s-a mers cu serviciul pana la 6-5 pentru francez (21 ani, 63 ATP), care a facut break si a castigat setul cu 7-5. In setul al treilea, Humbert a condus cu 3-1, Copil a egalat (3-3), a facut un nou break si a servit pentru meci la 5-4, dar nu a reusit sa transeze soarta setului, care a ajuns in tiebreak. Humbert a avut 4-1, dar Copil a revenit si e restabilit echilibrul, a salvat patru mingi de set si s-a impus cu 13-11. Setul patru a fost de adjudecat de Humbert, care a reusit singurul break, la scorul de 5-4 in favoarea sa. Copil a dominat setul decisiv, in care a facut doua break-uri, la 2-1 si la 4-1, incheind cu un sec 6-1.

Copil a avut 16 asi in acest meci, dar a comis si 9 duble greseli, in timp ce Humbert a contabilizat 5 asi si 3 duble greseli. Romanul a adunat 46 de winners, dar francezul a avut 64, fiind superior si la numarul erorilor nefortate, 71-57.

Copil castigase si primul duel cu Humbert, in 2017, la turneul challenger de la Brest, cu 6-4, 6-4, in sferturile de finala.

Marius Copil si-a asigurat un cec de 100.000 de dolari si 45 de puncte ATP. Urmatorul sau adversar va fi decis dintre francezul Gael Monfils (cap de serie numarul 13) si spaniolul Albert Ramos Vinolas.