Tenis: Nici zapada nu m-ar fi putut ajuta azi, a declarat Simona Halep dupa infrangerea de la US Open

simona halepJucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, a declarat, vineri, la conferinta de presa de dupa meciul pierdut cu italianca Flavia Pennetta, in semifinalele turneului US Open, ca nici zapada nu ar fi ajutat-o intr-o astfel de zi.

”Nici zapada nu m-ar fi putut ajuta azi”, a declarat Simona razand, cu aluzie la faptul ca in sfertul de finala cu Victoria Azarenka a avut sansa revenirii in setul decisiv, dupa ce meciul a fost intrerupt din cauza ploii.

”Trebuie sa iau lucrurile pozitive. Am avut vreo 16 meciuri jucate in SUA dupa sezonul slab de la Roland Garros si Wimbledon. Sunt bucuroasa pentru rezultatul meu de aici, pentru faptul ca am ajuns pentru prima oara in semifinale la US Open. Este cel mai bun Grand Slam al meu din acest an. Nu sunt lucruri negative. Vreau sa iau cateva zile de odihna si sa incep sa joc din nou meciuri, turnee si sa ma simt din nou cum am fost aici, increzatoare si sa simt placerea de a juca pe teren”, a mai spus Halep.

Simona Halep a recunoscut ca nu a facut fata in semifinala din punct de vedere emotional.

”M-am simtit aproape ca la Wimbledon. Am fost jos din punct de vedere emotional si mi-a fost foarte greu. Am incercat. A fost mai bine ca la Australian Open, unde am renuntat in timpul meciului. Aici am incercat sa gasesc o cale sa joc mai bine, dar nu am reusit. Asta este, trebuie sa merg inainte, a explicat Halep.

”Am jucat multe meciuri dificile in SUA in aceasta perioada si nu e usor sa ramai la suta la suta in fiecare zi. Pentru ca am jucat prima oara o semifinala aici am avut emotii inainte de meci, am simtit-o in stomac. Nu mi-a fost usor sa intru pe teren, dar nu caut scuze. S-a intamplat, e normal, pot sa accept. Ea (Pennetta, n. red.) a fost mai buna azi. A jucat foarte bine”, a conchis Simona.

Simona Halep, a doua favorita, a fost invinsa fara drept de apel de italianca Flavia Pennetta, cap de serie numarul 26, cu 6-1, 6-3, vineri, in semifinalele turneului US Open, ultimul de Mare Șlem al anului, la arenele Flushing Meadows din New York. Halep a fost depasita de miza meciului si a cedat in doar 59 de minute in fata italiencei de 33 de ani, care a reusit sa se califice in prima sa finala de Mare Șlem din cariera la simplu. Adversara sa din ultimul act al turneului va fi compatrioata Roberta Vinci, care a produs una dintre cele mai mari surprize din istoria tenisului feminin, prin victoria cu 2-6, 6-4, 6-4 in fata liderului mondial, americanca Serena Williams.