Tenis: Performanta carierei pentru Marius Copil: calificare in turul secund la Openul Australian

Dubai Tennis ATP ChampionshipsMarius Copil s-a calificat in turul secund la Openul Australian, primul turneu de Grand Slam la care a ajuns pe tabloul principal. Romanul in varsta de 24 de ani, locul 194 in clasamentul ATP, l-a invins pe Pablo Andujar din Spania, pozitia 43 in ierarhia mondiala.
Copil a castigat primele doua seturi cu acelasi scor, 6-2, apoi a condus cu 5-2 in setul al treilea si a servit la 5-3 pentru castigarea meciului. Andujar a revenit, a facut un break si a egalat la 5-5, apoi a avut o noua sansa de break, insa romanul si-a fructificat serviciul, apoi s-a impus pe serviciul advers si a pus capat meciului dupa doua ore si patru minute de joc.
In turul secund, Marius Copil il va infrunta pe detinatorul trofeului, elvetianul Stan Wawrinka. Copil este singurul jucator roman aflat pe tabloul masculin la aceasta editie a Openului Australian si a ajuns aici dupa ce a castigat trei meciuri in calificari.

Monica Niculescu a fost eliminata in primul tur la Openul Australian, romanca fiind invinsa de o reprezentanta a gazdelor, Samantha Stosur, in doua seturi. Primul set a fost echilibrat, insa la 4-4 australianca a reusit un break si apoi s-a impus cu 6-4. Stosur a ramas la un nivel inalt si a castigat si primele trei ghemuri din setul secund. Niculescu a reusit un break, dar nu a mai obtinut niciun alt ghem pana la final, australianca adjudecandu-si setul cu 6-1. Meciul desfasurat pe arena centrala Rod Laver a durat o ora si 19 minute de joc.
Astfel, in turul secund s-au calificat doar doua dintre cele cinci romance prezente pe tabloul principal. Simona Halep si Irina-Camelia Begu au ramas in competitie, Alexandra Dulgheru, Sorana Cirstea si Monica Niculescu au fost eliminate.