Tenis: Romanca Irina Begu a castigat turneul de la Bucuresti

Irina Begu, cap de serie numarul 7, a castigat, duminica dupa-amiaza, cu 6-3, 7-5, finala BRD Bucharest Open disputata in fața germanei Julia Goerges (45 WTA), devenind a doua jucatoare romana care ridica trofeul turneului de la Arenele BNR, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, dupa Simona Halep, invingatoare in 2014 si 2016.

Acesta este al patrulea turneu WTA din cariera jucatoarei in varsta de 26 de ani, dupa succesele inregistrate in 2012 (Taskent), 2015 (Seul) si 2016 (Florianopolis).

Fața de ultimele meciuri, in debutul carora a fost condusa, Irina Begu a inceput mai bine, reusind sa castige destul de repede pe serviciul adversarei sale. Ea a condus cu 3-1, 4-2 si 5-3, beneficiind de prima minge de set dupa 39 de minute, pe care insa a ratat-o. Doua minute mai tarziu, romanca a mai primit o ocazie pe care nu a mai scapat-o. Ea a realizat break-ul, impunandu-se cu 6-3 intr-un set in care adversara a facut 18 greseli neforțate.

In cel de-al doilea, Begu si Goerges au mers in paralel pana in ghemul al saptelea, cand jucatoarea germana a reusit break-ul. Begu a raspuns insa imediat, egaland la 4, pentru ca la 6-5 sa realizeze break-ul si sa castige cu 7-5. Begu s-a impus in finala intr-o ora si 37 de minute, ajudecandu-si astfel primul titlu WTA in 2017, scrie agerpres.ro.

Irina Begu nu a facut nicio dubla greseala, realizand 2 asi. De partea cealalta, Goerges a facut 4 duble greseli, reusind 5 asi. In urma victoriei, Begu va primi 43.000 de dolari si 280 de puncte.

Irina Begu si Julia Goerges se mai intalnisera pana acum de doua ori, de fiecare data pe hard. Scorul era 1-1, romanca impunandu-se la Seul, in 2013, iar jucatoarea germana la Sydney, in 2014.

Jucatoarea romana, in prezent pe poziția a 58-a WTA, va urca in urma victoriei de la Bucuresti in top 40.