Tenis: Simona Halep afirma ca a facut cu Swiatek cel mai bun meci al sau la Roland Garros

Campioana en titre de la Roland Garros, romanca Simona Halep, a declarat, luni, ca meciul cu poloneza Iga Swiatek, castigat cu 6-1, 6-0, in optimile de finala, a fost cel mai bun meci al sau la editia din acest an a turneului parizian de tenis, relateaza Agerpres. Halep a reusit sa se impuna in doar 45 de minute in fata polonezei de 18 ani (104 WTA).

”Consider ca a fost cel mai bun meci al meu aici, am jucat foarte bine, iar ea a fost un pic nervoasa pentru ca a jucat pe acest teren (Philippe Chatrier, n. red.). Ma asteptam la un meci dificil, deoarece antrenorul mi-a spus ca loveste imprevizibil, ca e greu de inteles stilul de joc. Asa ca eram pregatita pentru asta, dar a fost mai bine decat speram”, a afirmat Halep, care a bifat a 11-a sa victorie consecutiva la Paris.

In sferturi, Halep va infrunta o alta reprezentanta a noului val, americanca Amanda Anisimova (17 ani).

”Ma simt batrana, foarte batrana”, a glumit Halep (27 ani), in perspectiva partidei cu Anisimova. ”Nu am jucat pe Chatrier la 17 ani, eram in calificari. Sa joc impotriva cuiva cu zece ani mai tanara, nu e usor. Sunt tinere, nu au nimic de pierdut, asa ca fiecare meci e dificil. Cred ca generatia noastra a fost un pic mai timida. Acum, fetele din actuala generatie au mult curaj, se lupta cu orice jucatoare aflata in top si nu se gandesc ca se afla jos in clasament. Le apreciez, e bine pentru tenis, deoarece jucatoarele tinere ajung repede in top. Dar, avantajul meu este ca am experienta. Vom vedea ce va fi”, a mai spus Halep, citata de site-ul turneului.

Inaintea meciului cu Halep, Swiatek marturisise reporterilor ca meciul cu campioana este un ”vis”, dar acesta s-a transformat repede in cosmar, detinatoarea titlului junioarelor la Wimbledon fiind condusa cu 5-0 dupa doar 14 minute de joc. Halep nu a scazut ritmul si, dupa ce i-a cedat un ghem polonezei, a reusit o serie de sapte jocuri consecutive.

”Ma simt bine, nu ma stresez prea tare pe teren. Cred ca primele doua, trei meciuri sunt mai grele la un Grand Slam. Daca ajungi in a doua saptamana, asteptarile sunt tot mai mari. Astept mult de la mine si sper sa dau tot ce pot in turul urmator, ia restul va fi un bonus”, a adaugat Halep.

Romanca a avut cuvinte de incurajare pentru Swiatek, dupa acest esec drastic: ”Cred ca trebuie sa aiba mai multa incredere in ea si ca poate sa fie in top, A invins jucatoare bune, are nevoie de mai multe meciuri, are nevoie de timp. Insa, cu siguranta va fi sus, pentru ca la 18 ani a jucat in optimi la un Grand Slam”.