Tenis: Simona Halep, calificare fara probleme in turul al treilea la Wimbledon

Reclame home general

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat fara mari probleme in runda a treia a turneului pe iarba de la Wimbledon, al treilea de Mare Slem al anului, joi, dupa ce a dispus de chinezoaica Saisai Zheng, cu 7-5, 6-0, informeaza AGERPRES.

Halep (26 ani), campioana de la Roland Garros, s-a impus intr-o ora si 16 minute in fata unei adversare de 24 de ani, care ocupa locul 126 in clasamentul WTA.

Halep a inceput bine meciul si a condus cu 2-0, dar Zheng a replicat si a restabilit egalitatea, 2-2. Halep a condus cu 3-2, dar au urmat momente foarte bune de joc ale asiaticei, Simona a gresit destul de mult si scorul a devenit 5-3 pentru Zheng. Romanca a reusit sa revina si si-a adjudecat primul set cu 7-5.

Evolutia tot mai buna a Simonei a continuat si in setul secund, incheiat la zero in favoarea ei, dupa o serie de zece ghemuri.

Halep o invinsese pe Zheng si in prima lor confruntare, cu 6-2, 6-3, in 2015, in semifinale la Shenzhen, dupa care a cucerit titlul.

Simona Halep si-a asigurat un cec de 100.000 de lire sterline si 130 de puncte WTA, iar urmatoarea sa adversara va fi taiwaneza Su-Wei Hsieh (32 ani, 48 WTA), care a dispus in turul secund cu 6-3, 6-3 de spaniola Lara Arruabarrena.

Halep a iesit invingatoare in singura lor confruntare, in 2013, in primul tur la Cincinnati, cu 6-7 (5), 6-1, 6-2.

Halep este a doua romanca ajunsa in turul al treilea la Wimbledon, dupa Mihaela Buzarnescu.