Tenis: Simona Halep, invinsa in finala turneului Australian Open

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, a fost invinsa cu 7-6 (2),3-6, 6-4, de daneza Caroline Wozniacki, numarul 2 WTA, sambata, la Melbourne, in finala turneului Australian Open, informeaza AGERPRES.

Halep (26 de ani) a ratat pentru a treia oara cucerirea unui titlu de Mare Slem, dupa ce a pierdut doua finale la Roland Garros, in 2014 si 2017. Wozniacki (27 ani), care de luni va fi din nou numarul unu mondial, dupa o pauza mai lunga de sase ani, cucereste primul sau Grand Slam, la a treia finala jucata (a pierdut la US Open in 2009 si 2014).

Simona Halep a fost aproape de a izbuti performanta carierei, dupa ce a condus cu 4-3 in decisiv, insa a pierdut setul, desi a servit de doua ori.

Halep a fost mai ofensiva decat daneza, care a demonstrat de ce este considerata jucatoarea cu cea mai buna defensiva din circuitul profesionist, salvand mingi incredibile, insa romanca a platit si pretul pentru un turneu epuizant, dus pana in finala in ciuda unei accidentari la glezna in primul tur, dupa probleme la glezna dreapta in urma semifinalei cu Kerber si dupa o finala desfasurata pe o caldura insuportabila (32 grade Celsius), care a facut-o sa ceara interventia medicului in setul al doilea.

Wozniacki a inceput mai bine meciul si a condus cu 3-0 in primul set, dar apoi Halep a reusit sa isi calibreze loviturile si a revenit in meci. Wozniacki a avut 5-2, dar Simona si-a facut serviciul si a reusit primul sau break, iar apoi a egalat, 5-5. Cele doua au ajuns in tiebreak, unde daneza a fost mai precisa, reusind sa se impuna clar, cu 7-2.

Halep a inceput bine setul al doilea, conducand gratie serviciului cu 1-0 si apoi 2-1, la capatul unui ghem in care a salvat patru mingi de break. Dup[ ce a acuzat o stare de slabiciune la scorul de 3-2 si dureri la coapsa la 4-3 in favoarea sa, constanteanca a reusit un nou break, a salvat apoi trei mingi de break, transformand al treia minge de set (6-3).

Din cauza caldurii excesive inaintea setului decisiv a fost aplicata regula celor 10 minute de pauza.

Wozniacki a inceput mai bine setul al treilea, a condus cu 2-0, dar Halep a reusit sa recupereze break-ul la capatul unui ghem disputat, care a fructificat abia a sasea sa minge de 1-2. Daneza a castigat din nou contra serviciului, pentru 3-1, insa Halep nu a renuntat la lupta, a jucat agresiv si a reusit sa egaleze, 3-3. Simona a preluat conducerea, dupa un ghem castigat pe serviciul adversarei (4-3), dar Wozniacki a cerut timeout medical, primind ingrijiri la genunchiul stang. Pauza a scos-o pe Simona din ritm si Caroline Wozniacki a castigat ultimele trei ghemuri si meciul, dupa ce a salvat formidabil mingi trimise de Halep.

Halep, care a salvat trei mingi de meci in fata americancei Davis si doua in semifinala cu Kerber, s-a inclinat dupa doua ore si 50 de minute de joc.

Romanca a avut 6 asi in acest meci, a facut o dubla greseala, a avut procentaj de puncte reusite cu primul serviciu de 64%, 46% cu al doilea serviciu, 41% la mingile de break (5/12), 40 de mingi direct castigatoare, 47 de erori neprovocate, 108 puncte.

Wozniacki, care a fost si ea nevoita sa salveze doua mingi de meci in fata croatei Fett, a avut 2 asi, a comis 6 duble greseli, procentaj de 66% la primul serviciu, 51% la serviciul al doilea, 35% mingi de break fructificate (35%), 25 de winners, 28 erori neprovocate, 110 puncte.

Pana in finala, Simona a inregistrat urmatoarele rezultate: 7-6 (5), 6-1 cu Destanee Aiava (Australia), 6-2, 6-2 cu Eugenie Bouchard (Canada), 4-6, 6-4, 15-13 cu Lauren Davis (SUA), 6-3, 6-2 cu Naomi Osaka (Japonia), 6-3, 6-2 cu Karolina Pliskova (Cehia/N. 6), 6-3, 4-6, 9-7 cu Angelique Kerber (Germania/N. 21).

Parcursul danezei Wozniacki pana in ultimul act: 6-2, 6-3 cu Mihaela Buzarnescu (Romania), 3-6, 6-2, 7-5 cu Jana Fett (Croatia), 6-4, 6-3 cu Kiki Bertens (Olanda/N. 30), 6-3, 6-0 cu Magdalena Rybarikova (Slovacia/N. 19), 6-0, 6-7 (3), 6-2 cu Carla Suarez Navarro (Spania), 6-3, 7-6 (2) cu Elise Mertens (Belgia).

Wozniacki are acum 5-2 in meciurile directe cu Halep, in fata careia s-a impus in ultimele patru confruntari. Halep a invins in 2013 in semifinale la New Haven, cu 6-2, 7-5, si in 2015 in semifinale la Dubai, cu 2-6, 6-1, 6-1. Daneza a castigat in 2012 in optimi la Dubai, cu 6-2, 6-3, in 2015 in semifinale la Stuttgart, cu 7-5, 5-7, 6-2, in 2017 in sferturi la Eastbourne, cu 5-7, 6-4, 6-1, si la Turneul Campioanelor de la Singapore, in grupa, cu 6-0, 6-2.

Halep va pierde locul 1 mondial pe care il ocupa din data de 9 octombrie (16 saptamani consecutive).

Wozniacki a primit un cec de 4 milioane de dolari australieni si 2.000 de puncte WTA pentru victoria sa, in timp ce Halep a fost recompensata cu 2 milioane de dolari si 1.300 de puncte.