septembrie 17, 2019

Tenis: Simona Halep s-a calificat fara probleme in turul al doilea la Wimbledon

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat, marti, in runda a doua a turneului pe iarba de la Wimbledon, al treilea de Mare Slem al anului, dupa ce a invins-o pe japoneza Kurumi Nara, cu 6-2, 6-4, informeaza AGERPRES.

Halep, campioana de la Roland Garros, s-a impus in primul sau meci pe iarba din acest an, intr-o ora si 17 minute.

Romanca a condus cu 2-0 in debutul partidei, dar a fost egalata. Halep a preluat din nou controlul jocului si a incheiat primul set cu 6-2, dupa patru ghemuri consecutive. In actul secund a inceput cu 2-0 si si-a pastrat avantajul pana la final, impunandu-se cu 6-4 in fata niponei de 26 ani (100 WTA).

Halep a castigat si primele sale confruntari cu Nara (26 ani, 101 WTA), una la junioare si alta in 2014, la Indian Wells, in turul secund, cu 6-2, 6-2.

Simona Halep, sfertfinalista anul trecut la Londra, si-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline si 110 puncte WTA, iar in turul al doilea o va infrunta pe chinezoaica Saisai Zheng (24 ani, 126 WTA), care a dispus cu 6-3, 4-6, 6-1 de compatrioata sa Qiang Wang.

Halep a invins-o pe Zheng in singura lor confruntare, cu 6-2, 6-3, in 2015, in semifinale la Shenzhen, dupa care a cucerit titlul.

In alt meci, Monica Niculescu (30 ani, 61 WTA) a fost invinsa in primul tur de japoneza Naomi Osaka (20 ani, 18 WTA), cap de serie numarul 18, cu 6-4, 6-1, in 66 de minute.

Niculescu va primi pentru evolutia sa 39.000 de lire sterline si 10 puncte WTA.

Patru din cele opt romance care s-au aflat pe tabloul de simplu au obtinut victorii in primul tur, Simona Halep, Mihaela Buzarnescu, Sorana Cirstea si Alexandra Dulgheru.

Monica Niculescu va evolua si la dublu, alaturi de belgianca Kirsten Flipkens, ele fiind favoritele numarul 13, urmand sa joace in primul tur cu cuplul Iulia Putinteva (Kazahstan)/Ajla Tomljanovic (Australia).