Tenis: Simona Halep s-a calificat in sferturi la Australian Open

simona halepSimona Halep, locul 3 WTA, s-a calificat, duminica, in sferturile de finala ale turneului Australian Open, primul Grand Slam al anului, dupa ce a trecut, cu 6-4, 6-2, de belgianca Yanina Wickmaier, locul 80 WTA. Partida disputata duminica a durat aproape o ora si 20 minute. Calificarea în sferturi este recompensata la Australian Open cu 430 de puncte WTA si un cec in valoare de 340.000 de dolari australieni (240.000 de euro).

In faza urmatoare, Halep o va intalni pe Ekaterina Makarova, locul 11 WTA si cap de serie numarul 10, care a trecut, tot duminica, de germana Julia Goerges, locul 73 WTA, scor 6-3, 6-2. Simona Halep a castigat singura intalnire disputata cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), in sferturile de finala ale turneului de la New Haven, editia 2013, castigata de sportiva romana.
In cealalta partida din sferturile de finala de pe jumatatea inferioara a tabloului feminin de simplu se vor intalni rusoaica Maria Sarapova, locul 2 WTA, si canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA.
In 2014, Simona Halep a atins aceeasi faza a competitiei de la Melbourne Park, fiind invinsa apoi de Dominika Cibulkova din Slovacia, cu scorul de 6-3, 6-0.

Simona Halep: “Sunt multumita de nivelul de joc, m-a invins de cateva ori inainte, dar acum cred mi-am luat revansa. Sunt fericita ca am jucat cel mai bun tenis al meu. Cred ca mi-am imbunatatit mult jocul, am servit mai bine, am fost agresiva, am deschis bine terenul, m-am descurcat foarte bine. Nu sunt asa de calma pe teren, dar incerc sa raman concentrata, nu e usor sa pierzi puncte pe care crezi ar fi trebuit sa le castigi, dar incerc sa-mi mentin concentrarea si sa fac cel mai bun tenis”, a declarat Halep la Eurosport.

Irina-Camelia Begu, locul 42 WTA, a fost invinsa, duminica, de sportiva canadiana Eugenie Bouchard, locul 7 WTA si cap de serie numarul 7, scor 1-6, 7-5, 2-6, in optimile de finala la Australian Open. Begu a pierdut primul set dupa 29 de minute, in al doilea s-a impus dupa 61 de minute, iar pe al treilea l-a pierdut dupa 36 de minute. Prezenta in optimi la Australian Open a reprezentat cea mai buna performanta din cariera româncei.
Sportiva romana de 24 de ani va primi 240 de puncte puncte WTA si un premiu de 175.000 de dolari australieni (123.500 de euro) pentru prezenta in optimi.