Tenis: Simona Halep s-a calificat in sferturile turneului WTA de la Shenzhen

Reclame home general

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Shenzhen (China), 626.750 dolari, dupa ce a invins-o in trei seturi pe chinezoaica Ying-Ying Duan, cu 3-6, 6-1, 6-2, informeaza AGERPRES.

Halep si-a asigurat pentru inca o saptamana pozitia de lider in clasamentul WTA dupa acest succes, conturat dupa o ora si 37 minute, romanca urmand sa fie astfel principala favorita la Australian Open, primul turneu de Mare Slem al anului.

Halep (26 ani) a inceput mai greoi in primul set, a fost statica, iar Duan a lovit foarte bine si nu i-a oferit Simonei nicio sansa de break, castigand primul set cu 6-3.

Incepand cu actul secund, Halep a aratat alt nivel, Duan nu a mai reusit sa faca acelasi joc si romanca a luat nu mai putin de zece ghemuri la rand, de la 1-1, la 6-1 si 5-0, incheind cu 6-2 in setul decisiv.

Simona Halep a avut 2 asi in acest meci, fata de 4 ai chinezoaicei, a comis 3 duble greseli, in timp ce Duan a facut 4. Halep a avut 21 de lovituri direct castigatoare, fata de 19 ale adversarei, in timp ce raportul erorilor nefortate a fost de 13-27.

Halep o invinsese pe Duan (28 ani, 91 WTA) si in prima lor confruntare tot in trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, in 2017, in primul tur la Eastbourne (Marea Britanie).

Simona Halep si-a asigurat un cec de 13.121 dolari si 60 de puncte WTA, iar urmatoarea sa adversara va fi belarusa Arina Sabalenka (19 aniu, 73 WTA), care in primul tur a dispus de Monica Niculescu in doua seturi, cu 6-4, 6-4.

Tot in sferturi s-a calificat miercuri si Irina Begu, a patra favorita, dupa ce a dispus de rusoaica Ekaterina Alexandrova, cu 4-6, 6-1, 6-2. In sferturi, Irina o va infrunta pe unguroaica Timea Babos, cap de serie numarul opt.

Daca vor castiga in sferturi, Halep si Begu vor fi adversare in semifinale. Cele doua romance sunt calificate in semifinalele probei de dublu, unde vor infrunta perechea Ana Blinkova (Rusia)/Nicola Geuer (Germania).

Miercuri, in optimi la simplu va evolua si Ana Bogdan, contra cehoaicei Kristyna Pliskova.

Halep a castigat titlul in proba de simplu la Shenzhen in 2015.