Tenis: Simona Halep, victorioasa in primul tur la Roland Garros, dupa un meci de trei seturi

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, detinatoarea titlului, a invins-o pe australianca Ajla Tomljanovic, cu 6-2, 3-6, 6-1, marti, intr-un meci din prima runda a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Slem al anului, informeaza AGERPRES.

Halep (27 ani, 3 WTA), a treia favorita, s-a impus dupa o ora si 35 de minute.

Halep castigase si primele doua dueluri cu Tomljanovic (26 ani, 47 WTA), si ele de trei seturi, in 2010, in Fed Cup, cu 6-7 (5), 6-1, 7-6 (2), si anul trecut, in turul al doilea la Cincinnati, cu 4-6, 6-3, 6-3.

Romanca a inceput foarte bine meciul si a condus cu 3-0, dupa care si-a conservat avantajul, luand primul set cu 6-3. In actul secund, Halep a fost mai putin inspirata si, desi a castigat primul ghem, a fost dominata de Tomljanovic, care a lovit mai puternic si mai precis, desprinzandu-se mai intai la 3-1, iar apoi la 5-2, dupa care s-a impus cu 6-3. In decisiv, Halep si-a regasit jocul care a dus-o spre primul sau titlu de Mare Slem anul trecut, jucatoarea nascuta la Zagreb nu a mai fost la acelasi nivel si scorul a ajuns repede la 5-0, setul incheindu-se cu un sec 6-1.

Halep a contabilizat 3 asi in acest meci, dar a facut si 3 duble greseli, in timp ce adversara ei a avut un as si a comis 5 duble greseli. Halep a avut procentaje superioare la primul serviciu in teren, dar si la punctele reusite cu ambele servicii. Daca la capitolul winners situatia a fost egala, 19-19, la erori nefortate Tomljanovic a avut mai multe, 30-22.

Halep si-a asigurat un cec de 87.000 euro si 70 de puncte WTA, iar in turul secund o va infrunta pe poloneza Magda Linette (27 ani, 87 WTA), victorioasa in trei seturi in fata frantuzoaicei Chloe Paquet, cu 3-6, 6-1, 6-2. Va fi prima confruntare intre Halep si Linette.