Viktoria Plzen – Astra Giurgiu 1-2, in Europa League

PNL

astra giurgiu austria vienaAstra Giurgiu a invins echipa ceha Viktoria Plzen, scor 2-1 (1-0), in meciul disputat joi pe Doosan Arena, in cadrul Grupei E a a competitiei de fotbal Europa League, informeaza AGERPRES.

Campioana Romaniei a deschis scorul prin Denis Alibec, in minutul 41. Acelasi Alibec, cel mai bun om de pe teren, a contribuit la autogolul lui Tomas Horava (64). Silviu Lung jr a aparat in minutul 86 un penalty executat de Horava, dar mingea a ajuns la fotbalistul ceh, care a inscris.

In dificultate in Liga I, Astra a avut o evolutie peste asteptari, cea mai buna din acest sezon alaturi de returul cu West Ham, si s-a impus meritat, intr-un meci in care nu au jucat Filipe Teixeira si Daniel Niculae.

In startul meciului, campioana Romaniei a fost mai periculoasa, actionand pe contraatac. Alibec a fost bine gasit la marginea careului advers in minutul 5, dar si-a prelungit prea mult mingea. In minutul 10, Alibec a avut o sansa uriasa, cand a scapat singur cu portarul, care a aparat sutul atacantului roman.

Dupa un minut a fost randul echipei cehe sa aiba o ocazie clara. Gazdele au fost si mai aproape de gol in minutul 18, prin capitanul Marek Bakos, la o iesire gresita a lui Silviu Lung jr.

Tot pe contraatac, Alibec a trimis pe langa poarta in minutul 23. Dupa un minut a venit sutul destul de slab al lui Takayuki Seto, pe centrul portii, pentru ca la una din fazele urmatoare gazdele sa rateze deschiderea scorului prin fundasul Lukas Hejda, urcat surprinzator in atac.

Fazele s-au succedat destul de rapid la ambele porti. Alibec, foarte activ, a trimis o minge prinsa cu siguranta de portarul gazdelor, iar replica Viktoriei a venit prin cateva suturi. Budescu a expediat balonul peste bara in minutul 40.

In minutul 41, Alibec a reusit in fine deschiderea scorului, trimitand la coltul scurt dupa o recuperare a lui Boubacar si o pasa rafinata a lui Budescu.

Autorul golului, tot pe contraatac, putea izbuti dubla, in minutul 43, iar in minutul 45 Fabricio a executat destul de bine o lovitura libera.

Echipa din Giurgiu a incheiat meritat in avantaj prima repriza si a inceput curajos si actul secund, Budescu pasandu-i lui Alibec, al carui sut a fost aparat de portarul Kozacik (50).

O greseala a lui Lazic l-a adus pe Limbersky la un pas de egalare (55).

Budescu a sutat fara preluare aproape de buturile adverse (62).

Doua minute mai tarziu, dupa o noua recuperare a lui Boubacar, Alibec a vrut sa centreze, dar mingea a fost deviata in proprie poarta de Horava.

Campioana Cehiei a acuzat socul primirii golului si mult timp nu a creat pericol. Scorul putea lua proportii in minutul 73, la sutul lui Budescu.

Krmencik, cu o lovitura de cap, putea reduce din handicap (81).

Gazdele au primit un penalty controversat, dupa interventia lui Boubacar asupra lui Poznar. Lung jr a aparat executia lui Horava, dar mingea a ajuns la acelasi jucator, care a marcat (86).

Lung, cu o parada spectaculoasa, s-a opus unei egalari nedrepte (88).

Viktoria Plzen, o echipa robusta, meticuloasa, fara imaginatie, a ajuns la o serie de 12 meciuri fara succes in cupele europene.

Invinsa in primele doua partide (2-3 acasa cu Austria Viena si 0-4 in deplasare cu AS Roma), Astra a obtinut acum primele sale 3 puncte in Europa League si continua sa spere ca va trece de faza grupelor. Urmatorul sau meci in aceasta competitie va fi revansa de pe teren propriu contra Viktoriei, pe 3 noiembrie.

Viktoria Plzen — Astra Giurgiu 1-2 (0-1)
Au marcat: Tomas Horava (86), respectiv Denis Alibec (41), Tomas Horava (64 — autogol)
Tomas Horava a ratat un penalty (86), aparat de Silviu Lung jr
Plzen, Doosan Arena
Europa League — Grupa E

Au evoluat echipele:

Viktoria: 1. Matus Kozacik — 14. Radim Reznik, 2. Lukas Hejda, 22. Jan Baranek, 8. David Limbersky — 11. Milan Petrzela, 20. Ergys Kace, 7. Tomas Horava, 9. Martin Zeman (19. Jan Kovarik, 76) — 12. Michal Duris (18. Tomas Poznar, 53), 23. Marek Bakos (capitan; 15. Michal Krmencik, 66). Antrenor: Roman Pivarnik.
Rezerve neutilizate: 13. Petr Bolek — 3. Ales Mateju, 17. Patrik Hrosovsky, 25. Jakub Hromada.

Astra: 1. Silviu Lung jr — 5. Vlatko Lazic, 22. Cristian Sapunaru, 2. Geraldo Alves, 4. Fabricio, 13. Junior Morais (capitan) — 20. Florin Lovin (15. Cristian Oros, 90+3), 8. Takayuki Seto, 19. Boubacar Mansaly — 7. Denis Alibec (11. Daniel Florea, 90+1), 10. Constantin Budescu (31. Alexandru Ionita II, 83). Antrenor: Marius Sumudica.
Rezerve neutilizate: 12. George Gavrilas — 14. Romario Moise, 17. Viorel Nicoara, 77. Alexandru Stan.

Arbitru: Aleksei Eskov; arbitri asistenti: Dmitri Mosiakin, Igor Demesko; arbitri asistenti aditionali: Aleksei Nikolaev, Aleksandr Egorov; arbitru de rezerva: Aleksei Lunev (toti din Rusia)

Delegat UEFA: Armen Minasian (Armenia), observator UEFA pentru arbitri: Miroslav Vitkovic (Croatia)

Cartonase galbene: Baranek (66), Krmencik (83), Boubacar (84), Petrzela (90)