Volei feminin: Romania a ratat calificarea la Campionatul European din 2017

volei mingeNationala feminina de volei a Romaniei a ratat calificarea la turneul final al Campionatului European din 2017, duminica, dupa ce a fost invinsa in deplasare de Ungaria, la Erd, cu scorul de 3-1 (14-25, 25-22, 27-25, 25-19) si 15-13 in setul de aur, in mansa secunda a barajului, informeaza AGERPRES.

Romania, care s-a impus cu 3-0 in prima mansa, avea nevoie de doua seturi pentru a obtine calificarea la Campionatul European si a fost aproape de realizarea obiectivului, insa a ratat trei mingi de calificare in setul al doilea (24-22, 25-24).

Finalul meciului a fost unul dramatic, Ungaria conducand tot timpul in ”setul de aur”, dar Romania a egalat la 13-13. Gazdele au obtinut ultimele doua puncte si au castigat meciul, dupa doua ore si 25 de minute.

Dora Horvath a fost cea mai buna jucatoare a meciului, cu 26 de puncte. De la gazde s-au mai remarcat Greta Szakmary (19 puncte) si Rita Liliom (17). Cele mai bune din echipa Romaniei, antrenata de italianul Davide Alessandro Delmati, au fost Ana Cristina Cazacu, 22 puncte, si Adina Salaoru, 15 puncte.

In echipa Ungariei a jucat si Bernadett Dekany, legitimata la CSM Bucuresti.