Volei masculin: CSS 2 CNE Baia Mare – Stiinta Explorari 0-3

Victorie logica obtinuta de Stiinta Explorari intr-o partida disputata in devans in cadrul etapei a 6-a a campionatului Diviziei A1 de volei masculin, grupa 5-8.

Primele doua seturi ale meciului jucat in sala de sport a Centrului Universitar Nord Baia Mare au fost la discretia Stiintei Explorari, care s-a impus cu 25-12 si 25-19.

Baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop au avut emotii doar in setul 3, cand au fost condusi cu 20-14. In continuare Explorari a facut sase puncte consecutive si, pana la urma, si-a adjudecat setul cu 26-24.

Clasament: 7. Unirea Dej 40p (un meci mai mult disputat), 8. Stiinta Explorari 39p (un meci mai mult disputat), 9. Dinamo Bucuresti 37p, 10. Universitatea Cluj 23p (un meci mai mult disputat), 11. CSS 2 CNE Baia Mare 7p (trei meciuri in plus disputate), 12. CSU UV Timisoara 6p.

In ultima etapa a turului, Stiinta Explorari va intalni in deplasare Universitatea Cluj-Napoca. Meciul este programat luni, 26 martie, la ora 20.

CSS 2 CNE Baia Mare – Stiinta Explorari 0-3 (-12, -19, -24)

CSS2 CNE: Monga 3p (un blocaj, un serviciu as), C. Pop 9p (un serviciu as), Verseny 5p (un blocaj), M. Talpa 8p (un blocaj), Abrudan 7p (2 blocaje, un serviciu as), Pastean 6p (un blocaj, un serviciu as), A. Pop (libero).

Explorari: Rapeanu 2p, Negrean 7p, Fedorenko 9p (3 servicii as), Tutea 9p, Lupu 8p (2 blocaje), Butnaru 14p (3 blocaje, 3 servicii as), Popovici (libero). Au mai jucat: Socaciu si Florea 2p (2 blocaje). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Sebastian Borota si Razvan Luputan. Observator FRV: Gigi Dumitru (toti din Baia Mare).