Volei masculin: CSU UV Timisoara – Stiinta Explorari 0-3

Trei puncte pretioase obtinute de Stiinta Explorari, in penultima etapa a turului. Considerati a fi favoriti in meciul cu ultima clasata, baimarenii au meritul ca nu si-au subestimat adversarul si au obtinut o victorie extrem de clara.

In primul set, baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop au pus probleme mari banatenilor cu serviciul. Acestia au reusit sa mentina echilibrul doar pana la scorul de 5-5, dupa care au fost depasiti net de oaspeti. Explorari a castigat setul cu 25-13, trei puncte fiind facute de ridicatorul Liviu Rapeanu.

In actul secund, timisorenii au reusit sa stea aproape de adversari, pana la 11-12. Cu Robert Tutea la serviciu, Explorari s-a desprins decisiv castigand 7 puncte consecutive, setul fiind adjudecat cu 25-16 (Rapeanu si-a trecut in cont inca 2 puncte). De remarcat ca in primele doua seturi, centrii baimareni, Stefan Lupu si Codrin Mocanu, n-au fost blocati nici macar o data de adversari.

Gazdele, care au mizat mult pe forta de atac a lui Gemanariu, au reusit sa ofere o replica ceva mai buna abia in ultimul set. Echipa lui Sorin Gradinaru a dat sperante suporterilor pana la scorul de 18-19, dupa care blocajul baimarenilor a facut diferenta si Explorari a castigat setul cu 25-19.

In ultima etapa a turului, programata sambata, 2 decembrie, Stiinta Explorari va juca acasa cu Universitatea Cluj.

CSU UV Timisoara – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3 (-13, -16, -19)

CSU UV Timisoara: Manda, Gemanariu 18p (2 blocaje), Calin 1p, Varlan 2p, Damian 5p (un blocaj), Dragomir 8p (3 blocaje, un serviciu as), Camui (libero). Au mai jucat: Schiesz 2p, Unguras 1p si Moica. Antrenor: Sorin Gradinaru.

Explorari: Rapeanu 5p (un blocaj, un serviciu as), Negrean 7p (un blocaj, un serviciu as), Fedorenko 10p, Nagy 1p, Lupu 11p (4 blocaje, un serviciu as), Mocanu 10p (3 blocaje), Bertran (libero). Au mai jucat: Tutea 8p (2 blocaje, un serviciu as) si Socaciu 2p. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat bucurestenii Benone Visan si Cristian Cristea. Observator FRV: Nicolae Stoian (Craiova).