Volei masculin: Dinamo – Stiinta Explorari 3-1

Stiinta Explorari se intoarce acasa cu un singur set castigat in capitala, dar care nu ajuta aproape deloc in clasament, baimarenii ramanand cu 7 puncte dupa primele noua etape ale campionatului.

Partida cu Dinamo a fost echilibrata, gazdele reusind sa-si pastreze luciditatea in momentele chie ale jocului.

Primul set s-a disputat pe muchie de cutit. Baimarenii au condus o singura data, cu 10-9, dar nu au fost la o distanta mai mare de doua puncte in spatele adversarului. Echilibrul s-a mentinut pana la soorul de 23-23, finalul setului apartinand gazdelor, care s-au impus cu 25-23.

Bucurestenii incep bine si setul secund, reusind sa pastreze initiativa pana la scorul de 11-10. Urmeaza o perioada excelenta de joc pentru Explorari, care face noua puncte consecutive si se impune cu pana la urma cu 25-19.

Oaspetii conduc ostilitatile si in debutul setului 3 si conduc cu 5-3 si 10-9. Perioada buna de joc a baimarenilor se incheie insa aici si Dinamo castiga setul cu 25-20.

Setul 4 a fost plin de dramatism. Bucurestenii au inceput tare, conducand cu 12-7 si 16-12. Explorari nu a renuntat insa la lupta si a egalat la 22. Mai mult, scorul a devenit 23-24, baimarenii ratand o minge de set. Pana la urma Dinamo s-a impus in prelungiri, cu 27-25, adaugandu-si trei puncte pretioase in clasament.

Dinamo Bucuresti – Stiinta Explorari Baia Mare 3-1 (23, -19, 20, 25)

Dinamo: Kaszap 5p (un blocaj), de Pra 20p (un blocaj, 2 servicii as), Soloc 14p (5 blocaje), Muresan 13p (6 blocaje, un serviciu as), Munoz 4p, Peric 16p (2 servicii as), Maries (libero). Au mai jucat: Rhein 5p (un serviciu as) si Chitigoi. Antrenori: Daniel Radulescu si Ionut Harbuz.

Explorari: Rapeanu 3p, Negrean 12p (un blocaj, 2 servicii as), Fedorenko 10p (2 servicii as), Nagy 16p (3 blocaje), Lupu 10p (5 blocaje, un serviciu as), Mocanu 7p (2 blocaje), Bertran (libero). Au mai jucat: Tutea 1p, Florea si Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Lucian Nastase si Florin Dimachi (Galatí). Observator FRV: Dan Blaha (Curtea de Arges).