Volei masculin: Stiinta Explorari – CSM Bucuresti 2-3

Meci spectaculos disputat miercuri in sala polivalenta din Baia Mare, in cadrul etapei a 6-a a campionatului.

Stiinta Explorari a obtinut un singur punct, in disputa cu CSM Bucuresti, desi a fost foarte aproape de o nesperata victorie, tinand cont de desfasurarea partidei.

Baimarenii au inceput slab meciul, cu multe erori la preluare. Totusi, gazdele au condus cu 11-8, dar bucurestenii au facut sase puncte consecutive si scorul a devenit 11-16. Avantajul oaspetilor s-a dovedit a fi hotarator, acestia castigand primul set cu 25-20.

Scenariul s-a repetat si in setul secund. Explorari a condus din nou cu 11-8, dar bucurestenii s-au impus cu 25-21.

Lucrurile au mers in continuare prost pentru elevii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop. Dupa un inceput echilibrat, CSM a prekuat conducerea si se parea ca va obtine o victorie facila in trei seturi. Baimarenii n-au renuntat insa la lupta, desi au fost condusi cu 21-18. Cu Stefan Lupu, de neoprit in atac, si Luis Bertran, recuperand spectaculos mingi care pareau pierdute, baimarenii au revenit in joc si au castigat setul in prelungiri, 26-24.

Gazdele au prins aripi si au inceput in forta setul 4, conducand la primul timp tehnic de odihna cu 8-3. Bucurestenii nu s-au resemnat cu situatia si s-au apropiat periculos, 8-7, pe serviciul lui Dumitrache. Atacurile lui Vlad Negrean, care evolueaza de trei etape cu glezna umflata, au repus echipa baimareana pe linia de plutire si scorul a devenit 10-7. Emotiile gazdelor nu s-au terminat, tabela de marcaj consemnand scorul de 14-14. Cu Robert Tutea eficient in atac, Liviu Rapeanu inspirat la constructie si Luis Bertran de netrecut in linia a II-a, gazdele se desprind de adversar si castiga setul cu 25-19.

Setul decisiv a fost extrem de spectaculos. Echilibrul s-a mentinut pana la 10-10, dupa care CSM s-a desprins la scorul de 14-10. Baimarenii au salvat patru mingi de meci, dar n-au avut forta sa se impuna, partida terminandu-se dupa atacul ratat de Codrin Mocanu.

Stiinta Explorari Baia Mare – CSM Bucuresti 2-3 (-20, -21, 24, 19, -14)

Explorari: Rapeanu 2p (2 blocaje), Negrean 18p (39% atac, 4 blocaje), Fedorenko 17p (43% atac, un blocaj, un serviciu as, 39% preluare), Nagy 1p (25% atac, un atac, 17% preluare), Lupu 17p (63% atac, 2 blocaje), Mocanu 6p (44% atac, doua blocaje), Bertran (libero, 57% preluare). Au mai jucat: Tutea 14p (55% atac, un blocaj, 1 serviciu as, 50% preluare), Florea 1p (un blocaj) si Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

CSM Bucuresti: Dumitru, Bontea 14p (34% atac, 2 blocaje), Vologa 16p (63% atac, 8 blocaje, 3 servicii as), Aldea 6p (46% atac), Barreto Pena 23p (53% atac, un blocaj, 2 servicii as, 59% preluare), Burtsev 20p (45% atac, 2 servicii as, 43% preluare), Mata Parra (libero, 36% preluare). Au mai jucat: Thaller 3p (3 blocaje), Dumitrache 3p (33% atac) si Milotin 3p (67% atac, un blocaj). Antrenori: Iulian Paslaru si Daniel Radulescu.

Au arbitrat: Cristian si Marius Santa (Cluj Napoca). Observator FRV: Mihai Marin (Ploiesti).