Volei masculin: Stiinta Explorari – Dinamo 3-1

Trei puncte pretioase obtinute de Stiinta Explorari in fata echipei Dinamo. Chiar daca meciul nu a fost de o calitate extraordinara a placut spectatorilor prin ardoarea cu care s-a jucat.

Dinamo a inceput in forta partida si a castigat primul set, in care preluarea baimarenilor a fost foarte slaba, cu scorul de 25-18.

Gazdele, cu Vlad Negrean bun la serviciu, s-au trezit din pumni in setul 2 si la primul time-out tehnic conduceau cu 8-4. Oaspetii au revenit insa rapid in joc si au preluat conducerea (10-12 si 15-16). Balanta setului s-a inclinat din nou in favoarea baimarenilor (22-18), care s-au impus pana la urma, la limita, cu 25-23.

Setul 3, castigat de Explorari cu 25-22, a fost presarat cu dese rasturnari de scor. Cu doua blocaje reusite, Stefan Lupu a fost decisiv pe final.

Desi au facut primele trei puncte ale setului 4, bucurestenii au cedat treptat initiativa, erorile individuale comise costandu-i scump pana la urma. Cu Robert Tutea foarte bun in atac si Liviu Rapeanu inspirat la creatie, dar si eficient in atac, echipa antrenata de Marius Botea si Sorin Pop a castigat fara emotii setul, cu 25-18.

Cel mai eficient jucator a fost dinamovistul Caio de Pra (25p), dar foarte bine a evoluat si centrul baimarean Codrin Mocanu, care a realizat 15 puncte.

Stiinta Explorari Baia Mare – Dinamo Bucuresti 3-1 (-19, 23, 22, 19)

Explorari: Rapeanu 8p (3 blocaje), Negrean 14p (un blocaj, 2 servicii as), Tutea 15p (un blocaj), Nagy 5p, Lupu 7p (4 blocaje), Mocanu 15p (7 blocaje), Popovici (libero). A mai jucat: Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Dinamo: Georgescu 6p (4 blocaje, un serviciu as), de Pra 25p (un blocaj, 6 servicii as), Muresan 6p (4 blocaje), Soloc 10p (2 blocaje), Peric 11p (un blocaj), Munoz 12p (un blocaj, un serviciu as), Maries (libero). A mai jucat: Rhein 1p. Antrenori: Daniel Radulescu si Ionut Harbuz.

Au arbitrat: Tudor Pop si Lucian Husa (Cluj-Napoca). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau).