Volei masculin: Stiinta Explorari invinge Universitatea Cluj cu 3-0

Stiinta Explorari a obtinut o noua victorie in grupa 7-10 a diviziei A1 de volei masculin, 3-0 cu Universitatea Cluj. Dupa doua seturi castigate fara emotii de baimareni, clujenii au dominat autoritar setul 3 pana aproape de final. Stiinta Explorari a reusit insa o revenire spectaculoasa de la scorul de 18-24, dupa ce afacut 7 puncte consecutive, scorul devenind 25-24. Elevii lui Marius Botea si Sorin Pop au reusit chiar sa castige setul, in prelungiri, cu 29-27, dupa ce Vasile Talpa, omul meciului, si-a blocat de doua ori consecutiv adversarii.

Stiinta Explorari Baia Mare – Universitatea Cluj 3-0 (19, 21, 27)

Explorari: Raileanu 4p (3 asi), Imhoff 20p (2 blocaje, un as), Mocanu 9p (2 blocaje, un as), Talpa 16p (4 blocaje), S. Dragomir 9p (un blocaj, un as), Crisan 3p (un blocaj, un as), Popovici (libero). Au mai jucat: Tutea 2p si Al. Dragomir. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Universitatea: Catrina 1p, Negrean 22p (un as), Soloc 5p (2 blocaje), Voinea 5 (un blocaj, un as), Criste 3p, Somesan 8p (un blocaj, un as), Daineanu (libero). Au mai jucat: Neag, Grigoras, Iov 4p (un blocaj, 2 asi) si Camui (libero). Antrenori: Piotr Sobolewski si Romeo Lotei.

Au arbitrat: Marius Santa si Lucian Husa (Cluj-Napoca). Observator FRV Gheorghita Mitrasca (Zalau).