Volei masculin: Stiinta Explorari – Unirea Dej 1-3

Victorie meritata obtinuta de Unirea Dej in meciul disputat in cadrul etapei a 14-a a Diviziei A1 de volei masculin. Baimarenii au inceput foarte slab jocul, cu o preluare extrem de nesigura. In aceste conditii si constructia atacului a fost greu de facut, pasele primite de cei doi centri, Mocanu si Talpa, fiind foarte putine.

Astfel, Unirea a castigat primul set fara emotii, cu 25-17. In setul secund lucrurile s-au mai imbunatatit la receptie in tabara gazdelor, dar nu au mers bine in atac si dejenii s-au impus cu 25-19. Cu tanarul Alexandru Dragomir in teren, pe postul de ridicator, Stiinta Explorari a jucat mult mai bine in setul 3.

Dupa cateva minute de echilibru, baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop s-au distantat de adversari, 19-14. Oaspetii au revenit insa in joc si au egalat la 23. In continuare, Robert Tutea a finalizat un atac dintr-o pozitie delicata si tot el i-a pus in dificultate pe adversari cu un serviciu dificil.

Mingea a revenit in terenul gazdelor si Csaba Nagy, care a contabilizat numai putin de 21 de puncte in acest meci, a inchis setul cu un atac necrutator (25-23). In continuare fara Cristian Imhoff in teren (probleme cu viza), Explorari a avut probleme in atac in setul 4, care a fost adjudecat de Unirea cu 25-20.

Stiinta Explorari Baia Mare – Unirea Dej 1-3 (-17, -19, 23, -20)

Explorari: Raileanu 2p (un as), Tutea 10p, Mocanu 8p (3 blocaje, un as), Talpa 5p (un blocaj), Nagy 21p (4 blocaje), Crisan 10p (un blocaj), Popovici (libero). Au mai jucat: S. Dragomir si Al. Dragomir 1p (blocaj). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Unirea: Vidovic 7p (3 blocaje, 3 asi), Tarta 8p (3 blocaje), Coasa 16p (5 blocaje), Magdas 10p (2 blocaje, un as), Suson 17p (un blocaj, 2 asi), Mihalescu 16p (un as), Kantor (libero). Au mai jucat: Curuia-Pop, Fl. Bartha si Grigoras 4p. Antrenori: Marius Dascalu si Tiberiu Szilagy.

Au arbitrat :Ioan Barsan Marius si Cornel Gorban (Iasi). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau).