Volei masculin: Stiinta Explorari – Unirea Dej 3-2

Traditia duelurilor spectaculoase dintre Stiinta Explorari si Unirea Dej a fost respectata inca o data.

Meciul disputat aseara, in cadrul etapei a 4-a a turneului pentru locurile 7-12, a stat din nou sub semnul echilibrului si, lucru imbucurator, a fost presarat cu multe faze de joc frumoase.

Oaspetii au inceput tare meciul si au castigat fara probleme primul set cu 25-19. Inca din primele minute ale jocului, baimarenii l-au pierdut pe Csaba Nagy, care a fost nevoit sa paraseasca terenul din cauza unei accidentari la genunchi. In locul lui a intrat Robert Tutea care avea sa evolueze in continuare foarte bine.

Explorari si-a revenit in setul secund, echilibrand jocul. Dupa ce tabela a aratat scorul de 21-19, baimarenii s-au impus cu 25-20, pe final de set fiind decisive blocaje reusite de Mocanu si Rapeanu in fata lui Raileanu si Suson.

Setul 3 a avut un inceput echilibrat, dupa care Explorari s-a desprins la 21-14. Oaspetii s-au apropiat amenintator, 21-18, dar Fedorenko a adus punctul care a oprit elanul dejenilor si gazdele s-au impus cu 25-21. In acest set s-a derulat si faza meciului. Gazdele au reusit in extremis, aproape din capatul salii, sa trimita peste fileu o minge ce parea pierduta. Ceea ce parea o formalitate pentru Igor Didorciuc s-a trensformat in punct pentru Explorari, Liviu Rapeanu reusind sa-l blocheze pe jucatorul moldovean.

Setul 4 a revenit dejenilor cu 25-21 si a fost marcat de conflictul verbal dintre antrenorii principali ai celor doua formatii, la finalul caruia Marius Dascalu a fost sanctionat cu cartonas rosu, iar Marius Botea a vazut cartonasul galben.

Setul decisiv a fost la discretia baimarenilor, care incurajati de un public extrem de cald, s-au impus cu 15-9.

Dragos Raileanu (Unirea Dej): A fost un meci greu, asa cum ne asteptam. Explorari este o echipa redutabila pe teren propriu si drept dovada a invins in acest sezon si echipe mai bune decat a noastra. Noi suntem multumiti cu acest punct.

Marius Botea (antrenor princ. Stiinta Explorari): Ma bucura aceasta victorie, mai ales ca am intalnit o echipa mai valoroasa ca a noastra. Ii felicit pe jucatori pentru daruirea de care au dat dovada si le multumesc spectatorilor pentru atmosfera foarte frumoasa care a fost in sala.

Robert Tutea (Stiinta Explorari): A fost un joc echilibrat, conform traditiei. Probabil ca am fi putut castiga cu 3-1, dar in setul 4 am comis multe erori in aparare. Consider ca am obtinut o victorie meritata.

Vineri, de la ora 15, Stiinta Explorari va intalni pe CSS 2 CNE Baia Mare, in sala de sport a Universitatii de Nord, intr-o partida ce sa va juca in devans din prima etapa a returului.

Stiinta Explorari Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (-19, 20, 21, -21, 9)

Explorari: Rapeanu 7p (2 blocaje), Negrean 11p, Fedorenko 7p (un blocaj), Nagy, Lupu 6p (un blocaj, un serviciu as), Mocanu 8p (3 blocaje, 2 servicii as), Popovici (libero). Au mai jucat: Tutea 14p (un blocaj, un serviciu as), Socaciu 1p si Florea. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Unirea: Raileanu 4p (3 servicii as), Grigoras 17p (2 blocaje), V. Talpa 7p (un serviciu as), Coasa 13p (5 blocaje, 2 servicii as), Didorciuc 9p (2 blocaje, un serviciu as), Suson 19p (3 blocaje), Kantor (libero). Au mai jucat: Savan 2p (un blocaj), Mihalescu 1p (blocaj), Catrina si Chisleacov 8p. Antrenori: Marius Dascalu si Tiberiu Szilagy.

Au arbitrat: Valentin Besoi (Ramnicu Valcea) si Ioan Barsan (Iasi). Observator FRV: Mihai Ioanovici (Brasov).