Volei masculin: Stiinta Explorari – Unirea Dej 3-2

Faptul ca meciurile dintre Stiinta Explorari si Unirea Dej sunt deschise oricarui rezultat, a fost confirmat inca o data in partida disputata intre cele doua vechi rivale, in cadrul etapei a doua a campionatului.

Porniti cu sansa a doua in fata unei echipe care a facut transferuri importante in aceasta vara, baimarenii au demonstrat ca devotamentul si ambitia pot rasturna in sport calculele hartiei.

Meciul a inceput co oaspetii la timona, care au condus la primul timp tehnic de odihna cu 8-7. Impulsionati de Liviu Rapeanu, care si-a luat in serios rolul de capitan de echipa, baimarenii au revenit in joc si au preluat conducerea cu 9-8, dupa care si-au marit avantajul la 14-10. Dejenii nu au renuntat la lupta si au egalat la 22, avand sansa de a reveni in avantaj. Mocanu l-a blocat insa pe Coasa, ultimul punct al setului (25-23) fiind castigat de gazde tot in urma unui blocaj reusit de Stefan Lupu in fata lui Igor Didorciuc.

Gazdele incep in forta si setul secund si raman in avantaj pana la scorul de 11-10. Urmeaza insa o cadere, cauzata de erorile comise la preluare, si Unirea preia conducerea cu 15-11, adjudecandu-si setul cu 25-18.

Dupa 3-0 pentru Explorari, in debutul setului 3, oaspetii isi revin si conduc cu 16-14. Baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop nu renunta la lupta si egaleaza la 22, dar pierd pana la urma setul in prelungiri (24-26).

Lucrurile par a merge din ce in ce mai rau pentru gazde in continuare, dejenii avand un avans de 5 puncte in setul 4 (14-9). Cu Csaba Nagy la serviciu, baimarenii revin, oarecum nesperat, in joc si preiau conducerea cu 16-14. Oaspetii nu renunta la lupta si trec din nou in avantaj (17-18 si 19-20). Doua blocaje reusite de Andrei Veber si atacurile inspirate ale lui Csaba Nagy, care a facut un meci foarte bun, fac ca baimarenii sa se impuna cu cu 25-22.

Unirea incepe mai bine setul decisiv si preia conducerea cu 3-1, dar Explorari nu renunta la lupta. Mocanu este in continuare de netrecut la blocaj, Csaba Nagy ataca eficient, iar Fedorenko reuseste doua atacuri, care sterg impresia palida pe care a lasat-o in acest joc. Baimarenii se impun cu 15-13, ultimul punct fiind realizat de blocajul efectuat de Codrin Mocanu si Liviu Rapeanu, in fata fostului component al echipei Stiinta Explorari, Igor Didorciuc.

Stiinta Explorari Baia Mare – Unirea Dej 3-2 (23, -18, -24, 22, 13)

Explorari: Rapeanu 8p (2 blocaje, un servicu as), Socaciu 2p (un blocaj), Fedorenko 10p (2 blocaje, 43% eficienta la preluare), Nagy 22p (3 blocaje, un serviciu as, 24% preluare), Lupu 10p (un blocaj), Mocanu 15p (6 blocaje, un servicu as), Bertran (libero, 30% preluare). Au mai jucat: Veber 7p (2 blocaje), Tutea si Florea. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Unirea: Raileanu 2p (2 blocaje), Grigoras 22p (2 blocaje, 2 servicii as), Didorciuc 19 p (2 blocaje, 2 servicii as, 38% preluare), Suson 24p (2 blocaje, 2 servicii as, 50% preluare), Coasa 10p (3 blocaje, un servicu as), Savan 8p (4 blocaje, 3 servicii as), Kantor (libero, 50% preluare). Antrenori: Marius Dascalu si Tiberiu Szilagy.

Au arbitrat Cristian Botezatu si Cristian Ouatu (Piatra Neamt). Observator FRV: Mihai Ioanovici (Bucuresti).