Volei masculin: Stiinta Explorari – Universitatea Cluj 3-0

PNL

Stiinta Explorari si-a confirmat statutul de favorita in fata Universitatii Cluj si a castigat cu 3-0 meciul jucat pe teren propriu in etapa a 21-a a Diviziei A1 de volei masculin. In urma acestui succes, baimarenii au urcat pe locul 8 in clasament.

Inceputul meciului a fost echilibrat. Gazdele au condus cu 7-5, dupa care scorul adevenit 7-11. Clujenii au facu sase puncte consecutive, baimarenii avand mari probleme la preluare pe serviciul lui Soloc. Cu un blocaj eficient, elevii antrenorilor Marius Botea si Sorin Pop au jucat in continuare din ce in ce mai bine si au egalat la 15, dupa care au preluat conducerea cu 17-16 si n-au mai cedat-o pana la finalul setului castigat cu 25-22. Setul secund a fost la discretia echipei Stiinta Explorari care s-a impus cu 25-15.

Ultimul set a fost extrem de echilibrat. Clujenii au fost foarte aproape de a castiga setul de onoare, dupa ce au condus cu 24-22. Baimarenii au salvat insa sase mingi de set, dupa care si-au adjudact ultimul act, in prelungiri, cu 32-30, ultimele puncte fiind realizate de Tutea si Mocanu, cei mai eficienti jucatori de la Stiinta Explorari in acest meci.

Stiinta Explorari Baia Mare – Universitatea Cluj 3-0 (22, 15, 30)

Explorari: Raileanu 3p (un as), Imhoff 16p (4 blocaje), Mocanu 14p (5 blocaje), Talpa 8p (3 blocaje), Tutea 15p (un blocaj), Crisan 5p (un as), Popovici (libero). A mai jucat: Nagy 1p (blocaj). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Universitatea: Catrina 1p, Negrean 11p (un blocaj, un as), Soloc 10p (2 blocaje, 2 asi), Voinea 11p (4 blocaje), Criste 3p, Somesan 12p (un blocaj, un as), Camui (libero). Au mai jucat: Daineanu, Neag 1p si Grigoras. Antrenori: Piotr Sobolewski si Romeo Lotei.

Au arbitrat: Daniel Hadade si Marius Lazar (Zalau). Observator FRV Nicolae Stoian (Craiova).