Volei masculin: Stiinta Explorari – Universitatea Cluj Napoca 3-0

Stiinta Explorari a obtinut in fata Universitatii Cluj prima victorie din anul 2017, dupa un meci in care diferenta de valoare dintre cele doua echipe si-a spus cuvantul. Partida a fost insa de nivel modest, jucatorii ambelor formatii comitand multe erori individuale.

Dupa un inceput bun al oaspetilor, care au condus cu 11-10, datorita atacurilor eficiente ale lui Vlad Negrean, fostul jucator al Stiintei Explorari, baimarenii si-au revenit si s-au impus ]n primul set cu 25-19.

Actul secund a fost echilibrat pana la al doilea timp de odihna tehnic (16-15). Din acest moment, cu Liviu Rapeanu la serviciu, Explorari a facut 8 puncte consecutive (24-15) si a castigat setul cu 25-17.

Setul al treilea a fost cel mai echilibrat. Clujenii au condus cu 17-13, moment in care antrenorii Marius Botea si Sorin Pop au solicitat un timp de odihna care a pus lucrurile la punct, baimarenii adjudecandu-si setul cu 25-22.

Stiinta Explorari Baia Mare – Universitatea Cluj Napoca 3-0 (19, 17, 22)

Explorari: Rapeanu, Kovacs, Coasa, Lupu, Didorciuc, Nagy, Olar (libero). A mai jucat: Sushko. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Universitatea: Kozlovskyi, Negrean, Pastean, Magdas, Borota, Badea, Popovici (libero). Au mai jucat: A. Pop si Moisa. Antrenor: Romeo Lotei.

Au arbitrat: Marius Lazar si Daniel Hadade (Zalau). Observator FRV: Vicentiu Dumitrescu (Bucuresti).