Volei masculin: Stiinta Explorari – Universitatea Cluj-Napoca 3-2

Stiinta Explorari incheie turul cu un succes pretios. Chiar daca si-ar fi dorit o victorie de trei puncte, baimarenii au trebuit sa se multumesca doar cu doua puncte, bilant ce reflecta fidel ceea ce s-a petrecut pe teren.

Vecine de clasament, cele doua echipe au furnizat o disputa echilibrata care, chiar daca nu a fost de cel mai inalt nivel, a tinut cu sufletul la gura suporterii pana la final.

Baimarenii au inceput mai bine meciul si au controlat primul set, pe care l-au castigat cu 25-18. Cel mai fumos punct al gazdelor a fost realizat de centrul Stefan Lupu, care a finalizat o pasa in urcare, a liberoului Luis Bertran.

Universitatea si-a revenit in actul secund si s-a distantat rapid de Explorari (6-12, 13-19), in principal datorita serviciilor excelente executate de Dan Borota si Stefan Somesan. Cu toate eforturile depuse, gazdele nu reusesc decat sa se apropie la doua puncte, 19-21, dar pierd pana la urma setul (20-25).

Clujenii incep bine si setul al treilea si la cel de-al doilea timp tehnic de odihna tabela de marcaj arata scorul 12-16. Baimarenii isi revin la timp si egaleaza la 16 si 18, salvand cateva mingi spectaculoase in linia a II-a. Mai mult, Explorari preia conducerea cu 19-18, dupa ce Vlad Negrean valorifica o pasa incomoda, in fata unui blocaj format din trei adversari. De aici incolo lucrurile decurg in favoarea echipei antrenate de Marius Botea si Sorin Pop, care inchide setul (25-20), dupa un atac executat de Robert Tutea cu bratul stang.

Universitatea revine in joc in setul 4, pe care-l castiga cu 25-20, meritul principal avandu-l ex-baimareanul Dan Borota, care a fost omul meciului.

Setul decisiv debuteaza cu un cartonas rosu vazut de clujeanul Doru Ghimes, pentru o injuratura adresata arbitrului principal, Ioan Barsan. Baimarenii sunt mult mai concentrati in continuare si se impun clar, cu 15-10.

Sambara, 9 decembrie, Stiinta Explorari va disputa ultimul meci pe teren propriu din acest an, in compania campioanei VM Zalau.

Stiinta Explorari Baia Mare – Universitatea Cluj-Napoca 3-2 (18, -20, 20, -20, 10)

Explorari: Rapeanu 7p (2 blocaje), Negrean 16p (trei blocaje), Fedorenko 20p (un blocaj, 3 servicii as), Nagy 6p, Lupu 15p (3 blocaje, un serviciu as), Mocanu 13p (3 blocaje, un serviciu as), Bertran (libero). Au mai jucat: Florea, Socaciu si Tutea 10p (2 blocaje). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Universitatea: Moisa 3p (un blocaj), Valcelean 3p, A. Pop 5p (un blocaj, 2 servicii as), Voinea 12p (3 blocaje, un serviciu as), Borota 28p (5 blocaje, 4 servicii as), Somesan 12p (2 blocaje), D. Ghimes (libero). Au mai jucat: Tofan 17p (5 blocaje), Mucilenita, Iov si Preda. Antrenori: Razvan Parpala si Romeo Lotei.

Au arbitrat: Ioan Birsan si Cornel Gorban (ambii din Iasi). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau).