Volei masculin: Unirea Dej – Stiinta Explorari 1-3

Stiinta Explorari si-a invins azi vechea reivala si este foarte aproape de a termina campionatul pe locul 8.

Baimarenii au inceput hotarati meciul si s-au impus clar in primul set cu 25-18. Cu antrenorul Marius Dascalu in teren, revenit pe postul de coordonator, dejenii au castigat setul 2 cu 25-20. Gazdele au inceput bine si setul 3 si la primul timp tehnic de odihna conduceau cu 8-7. Au urmat trei puncte consecutive castigate de baimareni, care n-au cedat in continuare initiativa si au castigat setul 3 cu 25-21. In setul 4 echilibrul s-a mentinut pana la cele de-al doilea timp tehnic de odihna, cand Unirea conducea cu 16-15. Din acest moment baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop au jucat din ce in ce mai bine adjudecandu-si setul cu 25-21.

Stiinta Explorari a egalat astfel in clasament pe Unirea Dej, o echipa cu o situatie financiara mult mai buna, care la inceputul sezonului a transferat, printre altii, doi titulari de la Baia Mare, Didorciuc si Coasa. In conditiile in care Unirea a terminat deja campionatul, Explorari mai are nevoie de un singur punct in ultimul meci de pe teren propriu cu Universitatea Cluj, pentru a termina sezonul pe locul 8.

Unirea Dej – Stiinta Explorari Baia Mare 1-3 (-18, 20, -21, -21)

Unirea: M. Dascalu 1p, Grigoras 14p (un blocaj), Mihalescu 13p (un serviciu as), Suson 9p (2 blocaje), Coasa 8p (2 blocaje), Talpa 9p (2 blocaje, 2 servicii as), Kantor (libero). Au mai jucat: Savan 2p (2 blocaje, un serviciu as) si Didorciuc 7p (un serviciu as). Antrenori: Marius Dascalu si Tiberiu Szilagy.

Explorari: Rapeanu 2p (un serviciu as, un blocaj), Negrean 19p (un blocaj, un serviciu as), Fedorenko 20p (3 blocaje), Tutea 15p, Lupu 6p (un blocaj), Mocanu 9p (2 blocaje), Popovici (libero). Au mai jucat: Florea si Socaciu. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Mihai Coman si Alexandru Prodana. Observator FRV Marian Pausescu (toti din Bucuresti).

– setul IV

4-3, 6-8, 14-14, 16-15, 17-19, 19-22, 21-25.

Rezultatele etapei a 9-a (grupa 7-12):

– Universitatea Cluj – Dinamo Bucuresti 1-3;

– Unirea Dej – Stiinta Explorari 1-3;

– CSS 2 CNE Baia Mare – CSU UV Timisoara 0-3 (s-a jucat in 26 martie).

Clasament: 7. Dinamo 55p (32 de jocuri), 8. Stiinta Explorari 48p (31), 9. Unirea Dej 48p (32), 10. Universitatea Cluj 24p (31), 11. CSU UV Timisoara 12p (32), 12. CSS 2 CNE Baia Mare 7p (32).