Volei masculin: Unirea Dej – Stiinta Explorari 3-2

Un nou episod din spectaculoasa rivalitate Dej – Baia Mare s-a petrecut in etapa a 13-a Diviziei A1 de volei masculin. De data aceasta Unirea s-a impus cu 3-2, luandu-si revansa dupa infrangerea cu acelasi scor, suferita in tur la Baia Mare.

Debutul partidei a fost dominat de gazde, care la primul timp tehnic de odihna, aveau deja un avantaj de 4 puncte (8-4). Baimarenii revin insa rapid in joc si egaleaza la 12, dupa care preiau initiativa si nu o mai cedeaza pana la finalul setului (19-25). Universalul Grigoras (9p) a facut aproape jumatate din punctele echipei sale, in timp ce pentru Stiinta Explorari au punctat toti componentii sextetului de baza.

Dejenii incep mai bine si setul secund (8-4, 10-5), dar sunt egalati din nou la 12. Istoria din primul set nu se mai repeta si gazdele fac 8 puncte consecutive, scorul devenind 20-12. Baimarenii reusesc totusi sa mai dea ceva emotii adversarilor, apropiindu-se la doua puncte (24-22), dar Unirea depaseste momentul si castiga setul cu 25-22.

In setul 3 cele doua combatante merg cap la cap pana la primul timp tehnic de odihna (8-7). Din acest moment baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop domina jocul si se distanteaza la 4 puncte de adversari (17-21). Gazdele nu renunta la lupta si se apropie amenintator (21-22). Lucrurile reintra in normal pentru oaspeti, dupa cel de-al doilea timp de odihna pe care l-au solicitat. Urmeaza un atac finalizat de Lupu, un serviciu as executat de Rapeanu si un blocaj castigator al aceluiasi Stefan Lupu si tabela de marcaj arata la finalul setului 3 scorul 21-25.

Antrenorii gazdelor gasesc in actul 4 mutarea castigatoare, inlocuindu-l pe Didorciuc cu Mihalescu, care realizeaza 9 puncte in acest set. Unirea castiga destul de usor setul cu 25-21.

Pe serviciul lui Mihai Coasa, gazdele se desprind rapid in debutul setului 5 (4-0). Acest avantaj s-a dovedit a fi imposibil de surmontat de baimareni si Unirea s-a impus cu 15-10.

Stiinta Explorari incheie anul 2017 pe locul 9 al clasamentului, cu 13 puncte.

Unirea Dej – Stiinta Explorari Baia Mare 3-2 (-19, 22, -21, 21, 10)

Unirea: Raileanu 3p (un blocaj, un serviciu as), Grigoras 25p (un blocaj, 2 servicii as), Didorciuc 7p (un blocaj), Suson 22p (2 blocaje, 2 servicii as), Coasa 13p (3 blocaje, 4 servicii as), Savan 10p (2 blocaje, un serviciu as), Kantor (libero). Au mai jucat: Talpa 1p (blocaj) si Mihalescu 10p (un serviciu as). Antrenori: Marius Dascalu si Tiberiu Szilagy.

Explorari: Rapeanu 3p (un serviciu as), Negrean 11p (un serviciu as), Fedorenko 14p (3 blocaje, un serviciu as), Nagy 7p (un blocaj), Lupu 11p (2 blocaje, un serviciu as), Mocanu 6p (2 blocaje, un serviciu as), Balog (libero). Au mai jucat: Florea, Socaciu 1p si Tutea 6p (un blocaj, un serviciu as). Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Mihai Coman (Bucuresti) si Daniel Hadade (Zalau). Observator FRV George Peicea (Bucuresti).