Volei masculin: Universitatea Cluj – Stiinta Explorari 2-3

Explorari a obtinut azi, in etapa a 10-a a campionatului, prima victorie in deplasare din acest sezon. De asemenea, baimarenii au castigat si primul meci cu 3-2, dupa ce pierdusera alte trei partide in setul decisiv.

Stiinta Explorari a inceput meciul slab, cu multe servicii gresite si atacuri irosite. Greselile nefortate ale baimarenilor au fost speculate prompt de Universitatea care s-a distantat rapid, 11-5. Dupa timpul de odihna solicitat de antrenorii baimareni Marius Botea si Sorin Pop jocul oaspetilor parea ca se imbunatateste, acestia apropiindu-se la doar doua puncte de clujeni, 12-10. A fost randul clujenilor sa solicite timp de odihna, cu folos, si Universitatea s-a distantat din nou, 17-10, castigand pana la urma primul set cu 25-17.

Explorari incepe sovaielnic si setul 2. Gazdele nu se lasa prea mult invitate si se distanteaza rapid, 5-1 si 11-7. Baimarenii isi revin in timp util, preiau pentru prima data conducerea cu 16-15, pe care nu o mai cedeaza pana la finalul setului, 25-21.

In setul 3 avantajul a alternat de ambele parti, pana aproape de final cand clujenii pareau ca s-au distantat decisiv, 22-17. Explorari reusesete o revenire spectaculoasa, 22-23, dupa ce realizeza sase puncte consecutive. Nu a fost insa suficient si gazdele s-au impus cu 25-23.

Explorari nu renunta, insa, la lupta si, dupa ce Universitatea conduce cu 13-11, joaca din ce in ce mai bine si isi adjudeca setul 4 cu 25-22.

Baimarenii isi continua evolutia buna si in setul decisiv, pe care l-au castigat cu 15-13, dupa ce au condus in permanenta.

Universitatea Cluj-Napoca – Stiinta Explorari Baia Mare 2-3 (17, -21, 23, -22, -13)

Universitatea: Catrina 3p (2 asi), Negrean 21p (2 blocaje), Soloc 23p (un as, 6 blocaje), Voinea 6p (un blocaj), Borota 9p (2 asi, 2 blocaje), Somesan 16p (4 asi), Camui (libero). Au mai jucat: A. Pop, Rapeanu 1p, Grigoras si Daineanu. Antrenori: Piotr Sobolewski si Romeo Lotei.

Explorari: Raileanu 2p (un blocaj), Imhoff 18p, Talpa 12p (2 asi, 4 blocaje), Mocanu 13p (5 blocaje), Tutea 10p, Crisan 1p, Popovici (libero). Au mai jucat: Nagy 9p (un blocaj) si S. Dragomir 2p. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat: Paul Szabo-Alexi (Oradea) si Daniel Hadade (Zalau). Observator FRV: Marian Stoica (Bucuresti).

Evolutia scorului:

– setul I: 4-2, 11-5, 12-10, 17-10, 25-17;

– setul II: 5-1, 7-6, 11-7, 14-13, 15-16, 19-22, 21-25;

– setul III: 4-2, 6-8, 14-12, 19-16, 22-23, 25-23;

– setul IV: 6-6, 13-11, 13-15, 18-21, 22-25;

– setul V: 1-4, 4-7, 8-11, 10-13, 12-13, 13-15.

– SCMU Craiova a stat.

Clasament: 1. VM Zalau 28p (10 partide jucate), 2. SCMU Craiova 25p (9), 3. Arcada Galati 19p (9), 4. CSM Bucuresti 16p (9), 5. Unirea Dej 15p (9), 6. Dinamo Bucuresti 13p (9), 7. Steaua Bucuresti 12p (9), 8. Stiinta Explorari 8p (9), 9. CSM Campia Turzii 8p (9), 10. Universitatea Cluj 6p (9), 11. VCM Piatra Neamt 0p (9).