Volei masculin: Universitatea Cluj – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3

Reclame home general

Stiinta Explorari a incheiat turul fazei a II-a a campionatului (turneul pentru locurile 7-12) cu o victorie. Baimarenii au invins in deplasare Universitatea Cluj, dupa un joc relativ echilibrat, in care au fost mult mai lucizi decat adversarii, in finalurile de set.

Clujenii au jucat bine in debutul partidei, rusind sa se distanteze la patru puncte de oaspeti, 10-6 si 20-16. Explorari nu a renuntat la lupta si a egalat la 22, prin atacul finalizat de Robert Tutea, pentru ca in final sa se impuna in prelungiri cu 26-24.

Baimarenii au dominat in continuare jocul si au castigat setul 2 cu 25-21. Ultimul set a stat din nou sub semnul echilibrului. Explorari a condus cu 23-21, clujenii au egalat la 23, pentru ca apoi Fedorenko sa finalizeze doua atacuri in urma carora baietii antrenati de Marius Botea si Sorin Pop si-au adjudecat setul cu 25-23.

A fost al treilea meci disputat de Stiinta Explorari in decurs de sase zile, intr-un final de campionat dat peste cap de programarea in devans a meciurilor echipei CSS 2 CNE Baia Mare.

Clasament: 7. Unirea Dej 46p (29 meciuri disputate), 8. Dinamo Bucuresti 43p (28), 9. Stiinta Explorari 42p (28), 10. Universitatea Cluj 23p (28), 11. CSU UV Timisoara 9p (29), 12. CSS 2 CNE Baia Mare 7p (32).

Universitatea Cluj – Stiinta Explorari Baia Mare 0-3 (-24, -21, -23)

Universitatea: Moisa 1p, Valcelean 10p, Borota 9p, Somesan 16p (2 blocaje, 3 servicii as), A. Pop 6p (2 blocaje), A. Voinea 6p (2 blocaje), D. Ghimes (libero). Au mai jucat: Neag (libero) si L. Tofan. Antrenori: Razavan Parpala si Romeo Lotei.

Explorari: Rapeanu, Negrean 9p (un blocaj, 2 servicii as), Fedorenko 10p, Tutea 13p (2 blocaje), Lupu 6p (un blocaj, un serviciu as), Mocanu 7p (un blocaj), Popovici (libero). A mai jucat: Florea 1p. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Din pacate, statistica maciului preluata de pe site-ul FRV nu este corecta in privinta numarului de puncte realizate de baimareni. De altfel, inexactitati legate de statistica unor partide au fost destul de multe in acest sezon, cateva cluburi tratand acest aspect dupa principiul romanesc LASA CA MERGE SI ASA!

Au arbitrat: Ionut Buciu si Daniel Hadade (Zalau). Observator FRV: Adrian Apetrei (Ploiesti).