Volei masculin: Victorie prețioasă în capitală pentru Știința Explorări Baia Mare

Victorie prețioasă pe care am obținut-o în capitală, în lupta noastră pentru calificarea în play-off.

Meciul disputat azi în incomoda sală Romsilva din București, în etapa a 17-a, nu a început bine pentru noi. În primul set, gazdele au avut inițiativa până la scorul de 23-21, dar am reușit să întoarcem soarta setului și să ne impunem în prelungiri cu 29-27. În debutul setului 2, a fost 0-5, pe serviciul lui Marius Cheagă, omul meciului, și lucrurile au fost în continuare relativ simple pentru noi și am câștigat cu 25-12. Am controlat apoi și setul 3, încheiat cu scorul de 25-19 pentru noi.

CSU Știința București – Știința Explorări Baia Mare 0-3 (27-29, 12-25, 19-25)

CSU Știința: Manda 1p (as), T. Aciobăniței 6p, Breban 12p (2 ași), Kowalewski 9p (3 blocaje), Dediulescu 2p, Araya 2p, Cozonac (libero). Au mai jucat: Mărgineanu 3p (un blocaj), D. Aciobăniței 3p, Constantinescu, Stafan (libero). Antrenori: George Grigorie și Răzvan Vasile.

Explorări: Taboada 2p (un as), Aldea 5p (un as), S. Dragomir 6p (un blocaj), Tarța 8p, Hepburn 11p (4 blocaje, un as), Cheagă 21p (un blocaj, 7 ași), Crișan (libero). Au mai jucat: Silvășan-Pașca 1p, Catrina. Antrenori: Marius Botea și Sorin Pop.

Au arbitrat Mihai Coman (București) și Lucian Năstase (Galați).