Volei masculin: VM Zalau – Stiinta Explorari 3-0

Infrangere pentru Stiinta Explorari in prima etapa din editia 2017-2018 a campionatului diviziei A1 de volei masculin. Campioana VM Zalau a confirmat calculele hartiei si s-a impus fara emotii in fata baimarenilor.

Oaspetii au inceput foarte slab meciul. Cu o preluare nesigura si un blocaj aproape inexistent, oaspetii s-au vazut condusi inca din start cu 8-1, handicap ce s-a dovedit a fi imposibil de recuperat. Cateva combinatii reusite pe centru de Liviu Rapeanu cu Stefan Lupu si Codrin Mocanu au facut ca scorul sa se mai stranga (9-5), dar pana la urma gazdele s-au impus cu 25-18.

Cu Gigi Socaciu mai activ la fileu, baimarenii au inceput bine setul secund si au condus pana la scorul de 6-5. In continuare zalauanul Rares Balean, cel mai bun de pe teren, a fost de neoprit si gazdele s-au impus cu 25-20.

Explorari a fost in avantaj si la inceputul setului trei (4-2), dar in continuare nu a demonstrat ca are cu adevarat forta sa puna probleme echipei campioane, care si-a adjudecat setul cu 25-20.

In acest meci au debutat la echipa antrenata de Marius Botea si Sorin Pop portoricanul Luis Bertran si ucraineanul Dmitryi Fedorenko.

Explorari trebuie sa uite rapid acest esec si, in ciuda problemelor cu care se confrunta, sa stranga randurile, deoarece sambata are un meci extrem de dificil pe teren propriu cu Unirea Dej.

VM Zalau – Stiinta Explorari Baia Mare 3-0 (18, 20, 20)

VM Zalau: Dimitrov 5p (2 blocaje), Adamajtis 11p (un blocaj), Balean 16p, Dal Bosco 12p, Cuciureanu 7p (2 blocaje), Mihalcea 8p (5 blocaje), Feher (libero). Antrenori: Marian Constantin si Bogdan Nicolae.

Explorari: Rapeanu 2p, Socaciu 7p, Fedorenko 8p (2 blocaje), Nagy 5p, Lupu 8p (un blocaj), Mocanu 8p (3 blocaje), Bertran (libero). Au mai jucat: Tutea si Florea. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Au arbitrat Paul Szabo-Alexi (Oradea) si Lucian Husa (Cluj Napoca). Observator FRV Mihai Vladescu (Brasov).