Volei: Prima victorie din 2019 pentru Stiinta Explorari

Stiinta Explorari a obtinut prima victorie din 2019 in meciul jucat pe teren propriu in compania formatiei CSM Campia Turzii, in cadrul etapei a 18-a a Diviziei A1 de volei masculin.

Baimarenii au inceput increzatori partida, constienti ca au in fata un adversar de valoare apropiata pe care pot sa-l invinga. Cu o preluare buna si cu multa risipa de efort pentru a recupera mingi din linia a II-a, Explorari s-a distantat rapid de adversar (15-9). Au urmat cateva blocaje reusite de oaspeti si scorul s-a strans (14-13). Echilibrul s-a mentinut pana la finalul setului, castigat de gazde cu 25-23. Setul 2, in care baimarenii au irosit multe servicii, a fost dominat de CSM Campia Turzii, de la prima pana la ultima minge, oaspetii impunandu-se cu 25-17. In setul 3, baimarenii si-au reglat serviciul si au acumulat un avantaj ce parea decisiv (16-9), dar, in continuare au aparut inexactitati la preluare si scorul a devenit egal (17-17). Blocajele reusite de Talpa si Nagy in fata lui do Nascimento si Ciortea s-au dovedit a fi hotaratoare in desfasurarea ulterioara a setului, care a fost adjudecat de Stiinta Explorari cu 25-22. CSM Campia Turzii nu a renuntat la lupta si a condus ostilitatile in setul 4 pana la jumatatea lui (14-11). In continuare principalul realizator al oaspetilor, brazilianul do Nascimento, a fost blocat de cateva ori si nivelul de incredere in fortele proprii la CSM a scazut considerabil. Cu multa determinare in atac, acolo unde s-a remarcat Andrei Crisan, baimarenii au preluat conducerea (16-15), pe care nu au mai cedat-o pana la finalul setului pe care l-au castigat cu 25-22.

Andrei Crisan, Stiinta Explorari: „A fost un meci destul de greu. Am asteptat victoria aceasta de mult timp si este foarte importanta pentru moralul nostru. Suntem fericiti ca am castigat si speram sa facem jocuri bune si in etapele urmatoare”.

Marius Botea, antrenor principal Stiinta Explorari: „Am obtinut o victorie importanta pentru noi, in compania unui adversar incomod. CSM Campia Turzii este un adversar cam de valoarea noastra, drept dovada sta si rezultatul meciului tur, castigat de gazde cu 3-2. Ma bucur foarte mult pentru aceasta victorie otinuta datorita faptului ca am fost un pic mai proaspeti, din punct de vedere fizic, in setul 4, in care am comis mai putine erori decat adversarii”.

Dan Remes, antrenor CSM Campia Turzii: „A fost un meci disputat, in care adversarul a fost mai bun decat noi. Baimarenii ne-au dominat la capitolul serviciu-preluare si au meritat victoria. Noi am venit aici sa castigam, deoarece eu consider ca avem un lot mai valoros, dar din pacate in acest meci nu am jucat nimic”.

Componenta echipelor si evolutia scorului

Explorari: Al. Dragomir 1p (blocaj), Tutea 16p (2 blocaje), Mocanu 6p (3 blocaje), Talpa 10p (2 blocaje), Nagy 14p (2 blocaje, un as), Crisan 19p (un as), Popovici (libero). Au mai jucat: Raileanu 3p (un as) si Butnaru. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

CSM Campia Turzii: Antonic 1p, do Nascimento 20p (un blocaj, un as), Knezevic 13p (4 blocaje), Silvasan-Pasca 5p (2 blocaje), Ciupe 16 (2 asi), Ciortea 12p (2 blocaje), D. Ghimes (libero). Au mai jucat: Cocis, Moisa 1p, Valean si Hasmasan (libero). Antrenor: Dan Remes.
Au arbitrat: Paul Alexi-Szabo (Oradea) si Ionut Buciu (Zalau). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau).