Volei: Primul  meci acasa din acest sezon s-a incheiat cu victorie pentru Stiinta Explorari

Primul meci pe teren propriu jucat de Stiinta Explorari in acest sezon a adus si prima victorie pentru baimareni. Inceputul meciului a fost crispat din partea ambelor echipe. Timisorenii s-au straduit sa demonstreze ca setul luat Zalaului in prima etapa nu a fost o intamplare si partial au reusit. Oaspetii au condus cu 17-16, dupa care baimarenii au facut trei puncte consecutive si au preluat definitiv conducerea. Pe finalul setului, serviciile lui Raileanu si atacurile lui David au facut diferenta (25-20).

In actul secund, echilibrul s-a mentinut pana la jumatatea lui, dupa care Explorari a blocat multe mingi si s-a impus fara probleme (25-18).

Setul trei a fost fara istoric (25-12).

Marius Botea, antrenor Stiinta Explorari: “A fost un meci pe care trebuia sa-l castigam si am reusit acest lucru, chiar daca am avut putine emotii in primul set. Daca am fi reusit sa transferam si un tragator universal, jocul nostru in acest campionat ar fi aratat mult mai bine.”

Dragos Raileanu, capitan Stiinta Explorari: “In primul set am avut ceva probleme, dar ne-am mobilizat si, fara sa fortam prea tare, ne-am impus in minimum de seturi”.

Sorin Schiesz, antrenor CS UV Timisoara: “Pentru noi au fost doua “meciuri” azi. Noi am jucat bine primul set si jumatate din al doilea. Apoi cei din Baia Mare si-au aratat valoarea, iar tineretea jucatorilor jucatorilor nostri si-a spus cuvantul”.

Stiinta Explorari Baia Mare – CS UV Timisoara 3-0 (20, 18, 12)

Explorari: Raileanu 2p (un blocaj, un as), Tutea 9p (un blocaj, doi asi), Aldea 9p (3 blocaje, 2 asi), Callaway 9p (5 blocaje), David 13p (2 blocaje), Iftime 13p (2 blocaje, 2 asi), Harmash (libero). Au mai jucat: Butnaru, Al. Dragomir 1p (as), M. Talpa. Antrenori: Marius Botea si Sorin Pop.

Timisoara: Unguras 2p (2 asi), Gemanariu 5p, S. Calin 6p, Micu 2p, Damian 8p (un as), Varlan 6p (un as, 2 blocaje), Maier (libero). Au mai jucat: Rodina, Schiesz, Racasan si Holota 1p. Antrenor: Sorin Schiesz.
Au arbitrat: Cristian Santa (Cluj-Napoca) si Ionut Buciu (Zalau). Observator FRV: Vasile Dusa (Zalau).