septembrie 27, 2021

Volei: Stiinta Explorari intalneste, astazi, liderul clasamentului in primul meci din 2019. Meciul se disputa in Sala “Lascar Pana”

Campionatul Diviziei A1 la volei masculin se reia in acest weekend cu etapa a 12-a, prima a returului. In cadrul acestei runde, Stiinta Explorari va intalni pe teren propriu formatia VM Zalau astazi, 26 ianuarie, de la ora 18.00. Partida va fi arbitrata de fratii Marius si Cristian Santa  din Cluj-Napoca. Observator din partea FR Volei va fi Gheorghe Popescu din Bucuresti.

Stiinta Explorari incepe returul primei faze a campionatului de pe pozitia a noua a clasamentului, cu 8 puncte, in timp ce VM Zalau este pe locul I, cu 28 de puncte. In tur, zalauanii s-au impus pe teren propriu cu 3-0. Daca pentru baimareni jocul de sambata este primul din 2019, in schimb, adversarii au disputat deja doua partide oficiale in acest an.

In data de 16 ianuarie 2019, VM Zalau a pierdut cu 3-1 intalnirea disputata pe teren propriu cu Benfica Lisabona, in mansa a doua din optimile de finala ale Challenge Cup. Portughezii s-au calificat in sferturi, dupa ce castigasera si meciul tur cu 3-0.

Zalauanii s-au calificat, in schimb, in Final Four-ul Cupei Romaniei la volei masculin dupa ce au eliminat din competitie, in data de 20 ianuarie, pe Unirea Dej, formatie pe care au invins-o in deplasare cu 3-0, in sferturile de finala al competitie (s-a jucat un singur meci). In turneul final au mai ajuns Arcada Galati (3-1 in deplasare cu CSM Bucuresti), Dinamo Bucuresti (3-0 acasa cu Steaua) si Stiinta Explorari (calificata fara lupta, deoarece adversara din sferturi, Tricolorul LMV Ploiesti, s-a retras din campionat inaintea startului sezonului).

Programul etapei a 12-a (25-26 ianuarie)